Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Hnědásek osikový
Hnědásek osikový | Foto: Shutterstock.com

Hnědásek osikový

Hnědásek osikový patřil mezi další druhy dříve relativně často poletující po lesních pasekách ve středních Čechách a na jižní a střední Moravě. Dnes mu už u nás zbývá jediné stanoviště - Dománovický les u Kolína. Za mizení hnědáska osikového může stejně jako u běláska východního hlavně změna lesního hospodaření, jež měla za následek přechod od pařezinových k vysokokmenným lesům.

Samičky jsou totiž při výběru místa, kam nakladou vajíčka, velmi náročné. "Kladou je v podstatě jen na spodní stranu osluněných listů mladých jasanů relativně blízko země," popisuje podmínky nutné k hnědáskovu přežití biolog Igor Malenovský.

Do korun stromů, které jsou osluněné i v hustém vysokém lese, motýl nelétá. Motýl může přežívat jen na lokalitách, kde se nachází dostatek osluněných pasek a světlin s mladými jasany a zároveň dostatek nektaronosných křovin a bylin.

"V Dománovickém lese bylo hospodaření díky intenzivnímu nasazení kolegů z Agentury ochrany přírody a krajiny a vstřícnému přístupu vlastníků lesa tomuto motýlu přizpůsobeno. Proto zde zatím přežívá. Od loňského roku probíhají pokusy s obnovením jeho populací i na dalších vhodných lokalitách, odkud dříve vymizel," dodává Malenovský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy