Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Hnědásek osikový
Hnědásek osikový | Foto: Shutterstock.com

Hnědásek osikový

Hnědásek osikový patřil mezi další druhy dříve relativně často poletující po lesních pasekách ve středních Čechách a na jižní a střední Moravě. Dnes mu už u nás zbývá jediné stanoviště - Dománovický les u Kolína. Za mizení hnědáska osikového může stejně jako u běláska východního hlavně změna lesního hospodaření, jež měla za následek přechod od pařezinových k vysokokmenným lesům.

Samičky jsou totiž při výběru místa, kam nakladou vajíčka, velmi náročné. "Kladou je v podstatě jen na spodní stranu osluněných listů mladých jasanů relativně blízko země," popisuje podmínky nutné k hnědáskovu přežití biolog Igor Malenovský.

Do korun stromů, které jsou osluněné i v hustém vysokém lese, motýl nelétá. Motýl může přežívat jen na lokalitách, kde se nachází dostatek osluněných pasek a světlin s mladými jasany a zároveň dostatek nektaronosných křovin a bylin.

"V Dománovickém lese bylo hospodaření díky intenzivnímu nasazení kolegů z Agentury ochrany přírody a krajiny a vstřícnému přístupu vlastníků lesa tomuto motýlu přizpůsobeno. Proto zde zatím přežívá. Od loňského roku probíhají pokusy s obnovením jeho populací i na dalších vhodných lokalitách, odkud dříve vymizel," dodává Malenovský.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 39 minutami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy