Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Hnědásek osikový
Hnědásek osikový | Foto: Shutterstock.com

Hnědásek osikový

Hnědásek osikový patřil mezi další druhy dříve relativně často poletující po lesních pasekách ve středních Čechách a na jižní a střední Moravě. Dnes mu už u nás zbývá jediné stanoviště - Dománovický les u Kolína. Za mizení hnědáska osikového může stejně jako u běláska východního hlavně změna lesního hospodaření, jež měla za následek přechod od pařezinových k vysokokmenným lesům.

Samičky jsou totiž při výběru místa, kam nakladou vajíčka, velmi náročné. "Kladou je v podstatě jen na spodní stranu osluněných listů mladých jasanů relativně blízko země," popisuje podmínky nutné k hnědáskovu přežití biolog Igor Malenovský.

Do korun stromů, které jsou osluněné i v hustém vysokém lese, motýl nelétá. Motýl může přežívat jen na lokalitách, kde se nachází dostatek osluněných pasek a světlin s mladými jasany a zároveň dostatek nektaronosných křovin a bylin.

"V Dománovickém lese bylo hospodaření díky intenzivnímu nasazení kolegů z Agentury ochrany přírody a krajiny a vstřícnému přístupu vlastníků lesa tomuto motýlu přizpůsobeno. Proto zde zatím přežívá. Od loňského roku probíhají pokusy s obnovením jeho populací i na dalších vhodných lokalitách, odkud dříve vymizel," dodává Malenovský.

 

Právě se děje

Další zprávy