Letošní mezinárodní konference TEDxPrague chce upozornit na to, že nástup nových technologií má svůj rub i líc. Dávají člověku nové možnosti, ale zároveň ho omezují, berou mu staré jistoty a v neposlední řadě pro něj mohou znamenat i hrozbu. To vše má vystihovat lehce ironický název akce "Krásný nový svět".
"Dnešní svět se hrozně rychle mění, nejen z roku na rok, ale i ze dne na den, ať už to jsou všudypřítomné drony, nebo stále dokonalejší umělá inteligence. S tím se pojí naděje, jak skvěle se budeme mít, ale i určité obavy," vysvětluje téma letošní konference organizátor programu Lukáš Šmol.
Přítomné kapacity se budou snažit přispět do diskuse nad otázkami, zda je možné oddělit pozitivní přínosy technologického vývoje od těch negativních, zda dokážeme jako lidstvo tento rychlý vývoj kontrolovat, nebo se spíše stáváme jeho obětí, popřípadě jak se s těmito překotnými změnami dokážeme vyrovnat v našich osobních životech.
Kapitán Kyborg, bankéř roku i specialisté na čakry či psychedelika
Asi největší "celebritou" TEDxPrague bude britský vědec Kevin Warwick. Tohoto profesora kybernetiky zná veřejnost spíše pod přezdívkou kapitán Kyborg. Stal se totiž prvním člověkem na světě, jenž si v rámci výzkumu nechal voperovat pod kůži ruky implantát, jenž snímal jeho impulzy a umožňoval mu například ovládat dveře, osvětlení či vytápění.
"My nerozlišujeme řečníky na slavné a méně slavné. Všichni jsou podobně inspirativní a všichni mají k dispozici stejných osmnáct minut na svou přednášku," říká nicméně vedoucí komunikace TEDxPrague Robert Renč.
Mezi řečníky nebude chybět Pavel Kysilka, trojnásobný bankéř roku a někdejší guvernér České národní banky. V 90. letech zodpovídal za zavedení české koruny a z pozice experta Mezinárodního měnového fondu se podílel na zavedení národních měn v řadě východoevropských zemí. Kysilka sleduje digitální revoluci a její ekonomické, byznysové a sociální dopady.
Na konferenci vystoupí také vědkyně Kateřina Nováková, která vyvíjí plastovou cihlu, zabývá se optimální recyklací PET lahví a jejich dalším využitím od průmyslu po umění.
"V tomto trendu se ponese i catering TEDxPrague, který se vynasnaží obejít se bez PET lahví či plastového nerecyklovatelného nádobí. Budeme mít speciální lahve, z nichž jdou dělat cihly a tanky. Zkrátka aby řečníci nekázali vodu a my nepili víno," usmívá se Lukáš Šmol.
K zajímavým hostům bude patřit také filantrop Jan Školník, jenž finančně podporuje rozvoj Broumovska, ale také rozvoj vědy, umění a občanské společnosti.
Důležitým bodem programu bude i budoucnost vzdělávání, které s udržitelností rozvoje a pokrokem lidstva přímo souvisí. Na toto téma promluví třeba Zuzana Labudová, jež už dvacet let tvoří osvětové programy pro teenagery a kurzy pro vyučující. Vede obecně prospěšnou společnost Osvětová beseda zaměřující se na oblasti, o nichž se ve škole neučíme, ale týkají se nás všech - třeba prevenci civilizačních chorob nebo rovnost mezi lidmi.
Trochu jiný rozměr dá akci psychiatr a neurobiolog Filip Tylš, jenž se zabývá výzkumem psychedelických látek, jejich využitím v seberozvoji a změněnými stavy vědomí, případně terapeutka Sugandho, jež přednáší po celém světě třeba i o meditaci, hypnóze nebo o čakrách, tedy centrech životní energie.
Chceme vlastně auta bez řidiče a čipy v ruce?
TEDxPrague se rovněž zaměří na sociální dopady technologického vývoje, jenž mění společnost, ať chce, nebo ne.
"Pro mnohé lidi je nepříjemná představa aut bez řidičů nebo lidí s čipem pod kůží," podotýká Robert Renč.
Ačkoliv konference proběhne až 4. listopadu, organizátoři už prodali více jak sedmdesát procent vstupenek.
"Lidi prostě zajímá, jaká bude naše budoucnost, vrtá jim hlavou, co s námi bude, a chtějí se o tom pobavit s odborníky. Na afterparty i během přestávek totiž mohou s přednášejícími řečníky diskutovat, nezmizí jim do nějakých VIP salonků," říká Renč.
"V podstatě každý účastník může být partnerem do diskuse, která pak již není organizovaná. Řečník se vmísí do davu a komunikuje s ním," přibližuje Šmol.
Jelikož prapůvodním "DNA" mezinárodních konferencí TED je vzdělávání, věnovali organizátoři letos třicet lístků pro učitele zdarma. "Učitelé a rodina ovlivňují děti nejvíce a TEDx aktivitám obecně jde nejen o zlepšování školství, ale také o rozšiřovaní všeobecných obzorů," říkají.
Bez zajímavosti není ani financování akce. Pořádá ji více jak dvacítka dobrovolníků ve volném čase a zdarma. Příjmy od partnerů a ze vstupného tak jdou do nákladů samotných akcí a dalších aktivit TEDx, například na výrazně dotované vstupné pro mládež na TEDxPrague@Youth.
Aby diváci dostali i jiný typ vjemu, kromě vědců a odborníků zde pravidelně vystupují také performeři či hudebníci. Funguje tu také doplňkový program, loni si v rámci něj mohli diváci vyzkoušet virtuální realitu.
Nezisková nadace TED funguje od roku 1984, dnes se již jedná o velkou mezinárodní síť. Na celosvětových akcích mluví Bill Gates nebo třeba papež. Vstupné činí až deset tisíc dolarů, přesto poptávka převyšuje nabídku.
V roce 2009 pak vznikla aktivita TEDx, pod touto značkou se pořádají lokální akce - vědecké konference na různá témata od vzdělávání přes hudbu po moderní technologie. Jen v tomto roce se podobných setkání pro sto nebo také deset tisíc lidí uskuteční více než 2700 po celém světě.
"Všechny tyto aktivity spojuje snaha pochytat myšlenky hodné šíření, které posluchačům přinesou něco nového, ovlivní jejich další život, pozmění jejich myšlení," vysvětluje Lukáš Šmol. "Je skvělé, když z celé konference vzejde pro každého účastníka třeba jedna zásadní myšlenka, podnětná pro další diskusi," dodává.
Ač se téma pražské konference může zdát až zlověstné - budoucnost lidstva pod vlivem překotně se vyvíjejících technologií - její cíl je naopak zcela pozitivní.
"Svět je plný negativních zpráv - co se nepovedlo, co kdo udělal špatného. Ne že by TEDx byl úplně sluníčkářský, ale snaží se lidi pozitivně nakopnout, inspirovat, ukázat jim, že ve světě se dělají i dobré věci a že s lidstvem není tak zle," uzavírá Robert Renč.
V Praze se ukázal autobus bez řidiče. Uveze 15 lidí a pozná značky: