Kosmetika z výkalů, bytový kompostér i stroj na výrobu červů. Svět si připomíná Den země

Magazín Magazín
22. 4. 2017 10:06
V sobotu 22. dubna si celý svět připomíná ekologický svátek Den země, který upozorňuje na škodlivé dopady člověka na životní prostředí. Podívejte se na projekty nadšenců, kteří se snaží změnit svět k lepšímu.

Historie Dne země sahá až do roku 1969, kdy na konferenci UNESCO v San Francisku navrhl oslavy mírový aktivista John McConnell. Jeho počin byl schválen a podepsán tehdejším generálním tajemníkem Spojených národů U Thantem.

Aktivista chtěl, aby se lidé k sobě a svému okolí chovali mírumilovně a zodpovědně.

Den země se původně měl slavit 21. března, kdy si severní polokoule připomíná jarní rovnodennost. Ve stejném roce americký senátor Gaylord Nelson však inicioval vzdělávací ekologický program ve Spojených státech, který měl připadat na 22. dubna. Dubnové datum se uchytilo a v roce 1990 se stalo celosvětově významným dnem.

Při této příležitosti jsme vybrali dvanáct nejzajímavějších ekologických projektů, které lidé po celém světě vyvíjejí pro lepší život na Zemi.

Festka Nescafé
Festka Nescafé | Foto: Tomáš Vocelka

Luxusní kolo z prázdných kapslí od kávy

Je to tak trochu bláznivý nápad, vyrobit funkční kolo z vypotřebovaných hliníkových kapslí od Nespressa. Ale jak se ukázalo, jde to. Na výrobu rámu jich nakonec stačilo 995. Dráhový speciál, který existuje v jediném exempláři, se vydražil za 160 tisíc korun a peníze byly věnovány nadaci Terezy Maxové. Na projektu se podílely společně firmy Nespresso a Festka.

Přečtěte si: Luxusní kolo vyrobili z prázdných kapslí od kávy. Je pojízdné a půjde do dobročinné dražby

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy