Cambridge dal volně na web Hawkingovu doktorskou práci. Server spadl pro enormní zájem

ČTK Magazín ČTK, Magazín
24. 10. 2017 8:15
Cambridgeská univerzita v pondělí dala na internet volně ke stažení doktorskou práci jednoho ze svých neznámějších absolventů - teoretického fyzika Stephena Hawkinga (74), který se proslavil mimo jiné knihou Stručná historie času. Zájem byl tak velký, že univerzitní web skoro na celý den spadl, informovala agentura AP.
Fyzik Stephen Hawking s dcerou Lucy (BAFTA v Londýně)
Fyzik Stephen Hawking s dcerou Lucy (BAFTA v Londýně) | Foto: Reuters

Teoretický fyzik Stephen Hawking obhájil svou práci na University of Cambridge pod názvem Properties of Expanding Universes (Vlastnosti rozšiřujícího se vesmíru) v roce 1966, kdy mu bylo 24 let. Univerzita ji dala volně ke stažení s odůvodněním, že už tak patří mezi nejžádanější v jejím online depozitáři.

Jeho studia kosmologie na univerzitě v Cambridge i psaní doktorské práce u profesora Denise Sciama zachycuje úspěšný životopisný film Teorie všeho z roku 2014.

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Hawking, který je kvůli nemoci ochrnutý a neschopný řeči, vyjádřil přání, aby dokument lidem umožnil dívat se vzhůru ke hvězdám, ne dolů do země. Podle něj mají lidé přemýšlet o svém místě ve vesmíru a pokoušet se pochopit jeho smysl.

Vědec hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Video: Podívejte se na animaci Hawkingovy sluneční plachetnice

Stephen Hawking vyšle do vesmíru sluneční plachetnici | Video: Breakthrough
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy