Jak se fotí výjimečné fotky přírody? Pomůže záblesk do nočního deště nebo dálkově ovládané vozítko

Jak se fotí výjimečné fotky přírody? Pomůže záblesk do nočního deště nebo dálkově ovládané vozítko
Následuj déšť. Noční snímek vítěze kategorie Příroda, kterým se na největší světové fotosoutěži stal Will Burrard-Lucas.
Může takovýto převlek oklamat pandy? V centru Wolong’s Hetaoping věří, že ano. Snaží se tam připravit pandy, které se narodily v zajetí, pro život v divoké přírodě. Fotografka Ami Vitale z USA s touto sérií získala druhé místo.
Další snímek ze série od fotografky Ami Vitale.
Žralok hedvábný. Fotografie ze série, jejímž autorem je mexický fotograf Christian Vizl. Soubor získal Na Sony World Photography Awards 2017 třetí místo v kategorii Příroda.
Foto: Sony World Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 5. 2017 13:03
K vítězství v největší fotosoutěži světa v kategorii Příroda nestačí technicky a výtvarně dokonalé fotky zvířat. Musí se k nim přidat nápad, originální přístup nebo neobvyklé téma. Ukázaly to výsledky fotosoutěže Sony World Photography Awards, označované za obdobu filmových Oscarů.

(3. díl seriálu) Série Noci v divoké přírodě Afriky, kterou nafotografoval Will Burrard-Lucas zvítězila v kategorii Příroda v největší světové fotosoutěži Sony World Photography Awards. K vítězství jí pomohl zatím nepříliš vídaný přístup.

"Mým cílem bylo zachytit to, co jsem ještě od žádného jiného fotografa neviděl. Tedy snímky divokých afrických zvířat v noci. Chtěl jsem ukázat šelmy, jako jsou hyeny nebo lvi, v jejich přirozeném živlu, jímž je noc," konstatoval fotograf při představování vítězné série v Londýně.

Přestože moderní fotoaparáty už toho ve tmě zvládnou neuvěřitelně hodně, fotografování nebylo jednoduché. Některé záběry byly pořízeny s pomocí blesku, jiné třeba díky dálkově ovládaném vozítku se zabudovaným fotoaparátem (tzv. BeetleCam).

Druhé místo získala fotografka Ami Vitale z USA - se snímky pand, které se s pomocí člověka vracejí do divoké přírody. Její fotoseriál nabízí překvapivé pohledy do prostředí vědeckého centra, kde se snaží pandy odchované v zajetí připravit na budoucí život v divoké přírodě.

Třetí skončila série Tiché království - sépiově tónované černobílé snímky podmořského světa od Christiana Vizla z Mexika.

Všechny tři série mají společný znak a tím je originalita. Vítěz nabídl unikátní a technicky velmi náročné noční snímky, druhý v pořadí neobvyklé a velmi přitažlivé téma a třetí fotograf neobvykle použité sépiové tónování u podmořských fotografií. 

Sony World Photography Awards je podle počtu hodnocených fotografií (více než 227 tisíc snímků od účastníků ze 183 zemí) největší světovou fotosoutěží. Píší o ní významná světová média a každým rokem získává větší prestiž. Často je přirovnávána k "fotografickým Oscarům". Účastnit se jí mohou jak profesionální, tak amatérští fotografové a není omezena značkou fotoaparátu (Sony je generální sponzor).

Předchozí díly najdete zde:

1. díl: Vítězné fotografie v kategorii Krajina
2. díl: Vítězné snímky v kategorii Portrét

 

Právě se děje

Další zprávy