reklama
 
 

Na planetě ještě není zdaleka vše odhaleno. Světové objevy přinášejí i čeští vědci

29. 4. 2019 10:37
Je na naší planetě už vše objeveno? Tři čeští vědci  a dobrodruzi chtějí 14. května v pražském CAMPu Čechům ukázat, že není. Podnikají výpravy do nepřístupných koutů naší planety a odhalují jejich tajemství. O své zážitky z Expedic Neuron se podělí známý přírodovědec Jan Dungel, mladá polárnice Marie Šabacká a Tomáš Jůnek s Arthurem Sniegonem, kteří se vydávají do rovníkové Afriky zachraňovat její poslední divočinu.

Má stále ještě lidstvo co objevovat na planetě Zemi? Tři čeští vědci  a dobrodruzi chtějí 14. května v pražském CAMPu Čechům ukázat, že ano. Podnikají výpravy do nepřístupných koutů naší planety a odhalují jejich tajemství.

O své zážitky z Expedic Neuron se podělí známý přírodovědec Jan Dungel, mladá polárnice Marie Šabacká a Tomáš Jůnek s Arthurem Sniegonem, kteří se vydávají do rovníkové Afriky zachraňovat její poslední divočinu.

"Rádi bychom české veřejnosti představili osobnosti, které cestování posouvají na jinou úroveň. Kvůli svému vědeckému záměru jsou ochotni vytrvale navštěvovat nehostinné a civilizaci nedostupné kouty naší planety, aby odtamtud přiváželi poznatky a objevy světového významu. Chceme ukázat, že věda je dobrodružství a Expedice Neuron jsou tady pro ty, kdo ji tak vnímají," říká za pořadatele spoluzakladatelka NF Neuron Monika Vondráková.

Přírodovědec a malíř Jan Dungel je milovník Amazonie, který v roce 2017 objevil v hlubinách brazilského pralesa opici uakari - druh, který byl naposledy Evropany spatřen v 19. století.

Mladá polárnice Marie Šabacká povypráví o svém výzkumu ledovců, co nám říkají o stavu naší planety, ale také o tom, jaké je to prohánět se po ledových pláních na čtyřkolce a pracovat v hlubokých mrazech s ledními medvědy v zádech.

Expedice Neuron - na cestě k objevům

Debatu moderuje známý cestovatel Petr Horký a pořádá ji Nadační fond Neuron na podporu vědy. Zájemci se registrují na [email protected], vstup je zdarma.

Zoologové Arthur Sniegon a Tomáš Jůnek představí veřejnosti, jak se bojuje s pytláky v Africe, proč se Češi vydávají chránit prales do Afriky a jak to může souviset například s pražskou tržnicí Sapa.

Projekt Expedice Neuron je příležitostí pro odvážné vědce, kteří potřebují nasbírat data z terénu kdekoliv po světě. Na vědeckou expedici věnuje NF Neuron obvykle částku až 1 000 000 Kč z prostředků mecenášů fondu. Šanci na úspěch mají smělé projekty s jasným vědeckým cílem. Nový ročník bude s předstihem oznámen.

Vznik projektu Expedice Neuron inspiroval v roce 2015 slavný cestovatel Miroslav Zikmund. Fond podpořil již osm úspěšných expedic do různých koutů naší planety, a to v celkové hodnotě 2,8 milionů korun. 

autor: Magazín | 29. 4. 2019 10:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama