Manuál z přistání na Měsíci jde do aukce. Vydražit se může až za 207 milionů

Reuters Reuters
3. 5. 2019 15:01
V rámci padesátého výročí od přistání prvního člověka na Měsíci se v červenci bude v newyorské pobočce aukčního domu Christie's dražit detailní manuál s poznámkami Neila Armstronga a Buzze Aldrina, 44 stránek s harmonogramem lunárního modulu Apollo 11 zachycuje detailně každý krok astronautů. Podle aukčního domu by se mohl vydražit za devět milionů dolarů, v přepočtu zhruba 207 milionů korun.
Manuál prvního přistání na Měsíci.
Manuál prvního přistání na Měsíci. | Foto: Reuters

"Jsou to instrukce popisující krok za krokem celý let Eaglu. Je v nich všechno, od 'nasaďte si helmy', po 'zkontrolujte výkonný systém'," uvedla Christina Geigerová z oddělení knih a rukopisů v Christie’s. 

Kromě technických dat kniha v kroužkové vazbě obsahuje také 150 různých poznámek a značek napsaných ručně Neilem Armstrongem a Buzzem Aldrinem.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné audio- či videonahrávky toho, co se dělo během letu v kokpitu, manuál je naprosto unikátním svědectvím vesmírné historie. A je také první záznamem provedeným na jiném astronomickém tělese. 

Podle aukční síně prodává knihu soukromý sběratel, který ji koupil přímo od Aldrina. 

Součástí manuál jsou i poznámky astronautů.
Součástí manuál jsou i poznámky astronautů. | Foto: Reuters

Všichni chtějí něco, co bylo ve vesmíru

Agentura Reuters připomíná, že o artefakty z průzkumu vesmíru je velký zájem. Před dvěma lety aukční síň Sotheby's prodala sáček, který používal Neil Armstrong pro sběr měsíčního prachu, za 1,8 milionu dolarů, v přepočtu zhruba za 41,4 milionu korun. 

"Všichni chtějí něco, co letělo do vesmíru nebo na Měsíc. Je to prostě super, dívat se na Měsíc a říkat si: 'Mám v kapse věc, která tam byla'," dodala Geigerová. 

Christie's odhaduje, že by se manuál mohl prodat až za devět milionů dolarů, v přepočtu zhruba 207 milionů korun. Knížka bude před červencovou aukcí vystavena v New Yorku i na několika dalších místech. 

Výročí přistání Apolla 11 na Měsíci je 20. července. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy