M87*, nebo Pówehi? Vědci řeší název černé díry, dostane zřejmě několik jmen

hrz hrz
16. 4. 2019 9:23
Vědcům se 10. dubna poprvé v historii podařilo pomocí radioteleskopů a algoritmů zobrazit černou díru. Teď vyvstává otázka, jak tomuto jedinečnému astronomickému objektu říkat. Označení M87*, tedy černá díra v galaxii M87, i Pówehi, tedy havajsky "nazdobený tmavý zdroj nekončícího stvoření", jsou pouze neoficiální názvy.
Radioteleskopy černou díru zachytily, experti převedli data do viditelné podoby. Ale jak se to bude jmenovat?
Radioteleskopy černou díru zachytily, experti převedli data do viditelné podoby. Ale jak se to bude jmenovat? | Foto: Sven Dornbusch

Astronomové s prozatímním názvem problém nemají. Jelikož se černá díra nachází v galaxii M87, označují ji M87*. Podobně pojmenovali i stejný útvar uprostřed naší galaxie - Sagittarius A*. Leží totiž uvnitř většího uskupení podobných těles, která vydávají silné rádiové záření a jež dostala jméno Sagittarius A.

Tímto názvem vědci těžko nadchnou či alespoň uspokojí veřejnost, která dění kolem tohoto tajemného "monstra" se zájmem sleduje, připomínají zahraniční média.

Mnohem lépe se tak může osvědčit pojmenování, které vymyslel Larry Kimura, profesor havajštiny a havajských studií. Zní mnohem poetičtěji: Pówehi, což znamená "nazdobený tmavý zdroj nekončícího stvoření".

"Mít privilegium dát havajské jméno zcela první vědecky potvrzené černé díře je velice významné pro mě i můj havajský rod," citují stránky Science Alert z prohlášení profesora Kimury.

Nebylo by to poprvé, co by se obyvatelé Havaje zasloužili o pojmenování slavného vesmírného objektu. Když vědci zachytili těleso z mezihvězdného prostoru, jež se lidem vrylo do paměti především svým pozoruhodným tvarem připomínajícím obří doutník či raketu, pojmenovali ho formalisticky 1I/2017 U1. Mnohem lépe se tehdy ujal havajský název Oumuamua, značící "posla z dálky, jenž přichází první".

Proč právě Havajské ostrovy?

Vzhledem k ideálním pozorovacím podmínkám se na Havaji nachází celá škála světově významných obřích teleskopů od klasických optických až po radioteleskopy. Ty pracující v rádiové části elektromagnetického spektra, ve kterém zachycují a sbírají data ze zdrojů vysílajících rádiové vlny.

Zatímco tajemného posla z hlubin vesmíru zachytila přímo soustava dvou havajských dalekohledů Pan-STARRS, na zobrazení černé díry se podílel havajský radioteleskop, jenž byl jedním z osmi, které dohromady vytvořily obří virtuální teleskop s enormním záběrem.

Pówehi však není zrovna klasický název, jak ho jsou zvyklí tvořit astronomové, upozorňuje Jessica Dempseyová, ředitelka největšího submilimetrového teleskopu na světě. "Toto označení pochází od experta na jazyk a kulturu. Přišel s ním a dává nám ho jako dar od havajské kultury a historie," řekla agentuře AP.

Ani Pówehi, ani M87* nejsou oficiálním názvem černé díry, ten objektu musí udělit až Mezinárodní astronomická unie. Bude to pro ni však oříšek, protože doposud se věnovala především pojmenovávání těles uvnitř sluneční soustavy, popřípadě vzdálenější hvězdy či souhvězdí. Nyní se bude muset poprvé vypořádat s hledáním jména pro černou díru.

Jak ale upozorňují astronomové, většina vesmírných objektů má více názvů, aby si každá kultura přišla na své.

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 43 minutami

Johaugová ovládla skiatlon v Lillehammeru o více než minutu

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála skiatlon v Lillehammeru a po třetím vítězném závodu v sezoně si upevnila vedení ve Světovém poháru. Před domácím publikem triumfovala na trati 2×7,5 kilometru s náskokem 1:08,3 minuty před Američankou Jessicou Digginsovou. Třetí doběhla další Norka Heidi Wengová.

České reprezentantky po úvodní zastávce SP ve finské Ruce, kde se Kateřina Razýmová blýskla pátým místem na klasické desítce a devátou příčkou ve stíhačce na 10 km, v Norsku nestartovaly.

Jednatřicetiletá Johaugová vyhrála skiatlon ve Světovém poháru posedmé a jediné vítězství ji dělí od krajanky Marit Björgenové, která s osmi triumfy drží rekord.

Skiatlon mužů na 2×15 kilometrů odstartuje ve 12:30.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Ženy (skiatlon 2×7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 42:35,3, 2. Digginsová (USA) -1:08,3, 3. H. Wengová (Nor.) -1:19,1, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:30,6, 5. Jacobsenová (Nor.) -1:31,1, 6. Kallaová (Švéd.) 1:31,2, 7. Stadloberová (Rak.) -1:36,8, 8. Maubetová Bjornsenová (USA) -1:43,9, 9. Lundgrenová (Švéd.) -1:56,1, 10. Niskanenová (Fin.) -2:11,3.

Průběžbé pořadí SP (po 5 z 38 závodů): 1. Johaugová 411 b., 2. H. Wengová 316, 3. Jacobsenová 272, 4. Digginsová 271, 5. Maubetová Bjornsenová 236, 6. Pärmäkoskiová 205, …12. Razýmová 117, 36. Nováková (obě ČR) 16.

12:30 skiatlon muži.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy