Astronomové oznámí unikátní objev. Mají snímek černé díry, bude to mezník, věří vědci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 4. 2019 17:00
Ve středu 10. dubna odpoledne má dojít k přelomové události v historii astronomie. Na odpoledne totiž oznámili mimořádnou tiskovou konferenci astronomové sdružení v projektu Event Horizon Telescope (EHT). Slibují zveřejnění zcela průlomového výsledku. To podle astrofyziků může s největší pravděpodobností znamenat jediné: vědcům z EHT se podařilo poprvé v historii zachytit jeden z nejtajemnějších objektů vesmíru - černou díru.
Černou díru ve vesmíru si zatím jen představujeme. Jak ale vypadá ve skutečnosti?
Černou díru ve vesmíru si zatím jen představujeme. Jak ale vypadá ve skutečnosti? | Foto: Reuters

"Přesné detaily toho, o co přesně půjde, zná v tuto chvíli jen velmi málo lidí, nicméně dle všeobecného očekávání dojde k odhalení vůbec prvního skutečného snímku černé díry v historii," říká tiskový mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Na obloze jsou pouze dvě černé díry, které jsou pro svou velikost a vzdálenost od Země vhodné pro pozorování pomocí Event Horizon Telescope, objasnil Michal Bursa, vědecký pracovník skupiny relativistické astrofyziky na Akademii věd. Proto podle něj ukáže EHT pozorování jedné z nich.

"Obě jsou to supermasivní černé díry s hmotnostmi přesahujícími milion-násobek hmotnosti našeho Slunce. Jedna z nich je ve středu naší galaxie a druhá se nalézá ve středu galaxie M87. Přestože je galaxie M87 od nás tisíckrát dále než střed naší galaxie (54 milionů světelných let), je tamější supermasivní černá díra tisíckrát hmotnější, a tedy i větší," říká.

Má i soukromý tip, která z nich to bude. "Po odborné stránce je z vícero hledisek M87 nepochybně zajímavější cíl, neboť se jedná o aktivní galaxii s mohutnými výtrysky, které má na svědomí právě centrální černá díra. Tipuji proto, že tým EHT ukáže jako první pozorování černé díry v galaxii M87."

Víme o nich, ale nikdy jsme je neviděli

Černé díry znamenají pro člověka fascinující vesmírné objekty. Přestože první z nich byla objevena v souhvězdí Labutě již v roce 1964, dosud ji nikdo neviděl. Tehdy pouze dostala jejich možná existence reálný základ. Již řadu let na ně cílí pozemské i družicové teleskopy, přesto tento tajemný objekt zůstával jen v říši teorií a hypotéz.

Černé díry

  • Černá díra byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem. Lidstvo je doposud předpokládalo pouze z chování vesmíru.
  • Supermasivní černé díry nalézáme v jádrech většiny velkých galaxií. Některé neaktivní, jako ta ve středu naší Galaxie, jiné tzv. aktivní, pohlcující enormní množství hmoty. To vede k uvolňování velkého množství energie v podobě elektromagnetického záření všech vlnových délek. 
  • Černá díra je objektem, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Horizont událostí pak značí takové místo kolem černé díry, ze kterého již není možné vyslat ven žádný signál. 

Zdroj: astro.cz, ČTK

"Vše, co o černých dírách víme, jsme dosud odvozovali pouze z nepřímých pozorování spekter zářícího plynu, který se dostává do těsné blízkosti jejich horizontu událostí, kde potom nenávratně mizí," vysvětluje astrofyzik Michal Bursa.

Tisková konference bude probíhat od 15:00 našeho času v Bruselu a současně v dalších pěti městech světa. V Praze bude možné její živý přenos sledovat na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde se ho budou účastnit přední čeští odborníci na černé díry, případně na YouTube kanálu.

"Samotné zachycení siluety černé díry, pokud se týmu EHT podařilo, se bezpochyby zařadí mezi ty nejvýznamnější výsledky moderní astronomie," upozorňuje Pavel Suchan. Druhým milníkem je sama technická stránka věci, kdy se kombinací simultánního pozorování několika radioteleskopů rozmístěných na různých místech planety dosahuje rozlišení několika statisícin úhlové vteřiny.

"To je zhruba tisícinásobný posun v rozlišovací schopnosti oproti možnostem, jakých dosahují ty největší pozemské dalekohledy," dodává. 

Význam pozorování Event Horizon Telescope pro lidstvo a jeho vědění srovnává Michal Bursa s Hubbleovým teleskopem, který nám před třiceti lety odhalil do té doby netušené množství galaxií a množství dalších krás vesmíru.

"Z dlouhodobého hlediska se pak můžeme těšit na to, že s dalšími pozorováními porozumíme lépe tomu, jak přesně se hmota chová v bezprostředním okolí černých děr, jakým způsobem se formují obrovitánské galaktické výtrysky, nebo co se děje poblíž horizontu událostí, kde se hmota noří do černé díry bez možnosti návratu," dodává.

Otázkou (možná již jen do středy odpoledne) zůstává, jestli vypadá černá díra tak, jak si ji na základě výpočtů teorie relativity vědci představují, nebo úplně jinak. 

Video: Podívejte se, jak vědci vyzkoušeli harpunu na sběr vesmírného odpadu

Vědci poprvé otestovali harpunu na sběr vesmírného odpadu kolem Země | Video: Surrey Space Centre
 

Právě se děje

před 39 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy