Měli bychom češtinu zjednodušit? Zde jsou důvody odborníka, proč to není dobré

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2019 14:15
Také vám přijde čeština příliš složitá, plná výjimek a chytáků? V poslední době se ozývá stále více hlasů volajících po zjednodušení pravidel, třeba v případě psaní velkých písmen nebo čárek. Jednotlivé návrhy, jak by šlo češtinu zjednodušit, jsme probrali s odborníkem - doktorem Jiřím Kostečkou, středoškolským češtinářem, autorem učebnic českého jazyka i metodických textů, jak učit češtinu, a rovněž spoluautorem nových maturit. S většinou návrhů nesouhlasí. "Jazyk je systém, který by se mohl zbortit," říká.

Nemá psaní spřežek příliš výjimek?

Značně složitá jsou i pravidla spřahování a psaní spřežek - některé jdou psát jen dohromady (zpravidla, konkurenceschopný), některé jdou psát zvlášť i dohromady a mají stále stejný význam (z počátku - zpočátku) a jiné se píšou zvlášť i dohromady, ale význam se mění (v celku - vcelku).  A některé lze psát dokonce třemi způsoby (kdovíco - kdoví co - kdo ví, co).

"Ano, zde souhlasím, i když opět: rozhoduje systém a jazykový úzus. Dokud bude značná část uživatelů naší mateřštiny pociťovat psaní na pořád napořád jako rovnocenné, či na pořád dokonce jako preferenční v konkurenci s podobou napořád, musíme ponechat v jazyce obě. Podobně po domácku - podomácku, z počátku - zpočátku atd.," upozorňuje dr. Jiří Kostečka. 

 

Právě se děje

Další zprávy