Měli bychom češtinu zjednodušit? Zde jsou důvody odborníka, proč to není dobré

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2019 14:15
Také vám přijde čeština příliš složitá, plná výjimek a chytáků? V poslední době se ozývá stále více hlasů volajících po zjednodušení pravidel, třeba v případě psaní velkých písmen nebo čárek. Jednotlivé návrhy, jak by šlo češtinu zjednodušit, jsme probrali s odborníkem - doktorem Jiřím Kostečkou, středoškolským češtinářem, autorem učebnic českého jazyka i metodických textů, jak učit češtinu, a rovněž spoluautorem nových maturit. S většinou návrhů nesouhlasí. "Jazyk je systém, který by se mohl zbortit," říká.

Nešlo by zjednodušit psaní čárek?

Zapeklitým oříškem bývá také psaní čárek v souvětích. I kvůli nim padly ve školách miliony nedostatečných. Zvláště zrádné je rozlišovat, zda ve větě nebo souvětí se spojkami 'a' popřípadě 'nebo' jde o poměr slučovací  (pak se čárka nepíše) či vylučovací (pak se čárka píše). Potřebujeme takto složitá pravidla rodného jazyka?

"Čárky ve vztahu vylučovacím či odporovacím vyjadřují jemněji a přesněji vztahy mezi slovy ve větě, a zpřesňují tedy i význam celé věty či souvětí, v důsledku pak celého textu," hájí jejich funkci lingvista. (Například ve výpovědi Když byla malá, nic nenasvědčovalo tomu, že bude jednou operní pěvkyně. Její bratr při každé příležitosti zpíval, a ona jen poslouchala." by byl bez čárky před "a" zjevný nesoulad mezi oběma tvrzeními.)

Varuje také před stovkami modelů věty a souvětí, kdy čárka má v psaném textu funkci významotvornou. "Znám případy, kdy v odborném textu rozhodovala o klíčové myšlence, v právnickém pak může mít napsání či nenapsání čárky fatální následky, protože soud se neptá, co autor smlouvy mínil, ale co napsal!"

 

Právě se děje

Další zprávy