Měli bychom češtinu zjednodušit? Zde jsou důvody odborníka, proč to není dobré

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 3. 2019 14:15
Také vám přijde čeština příliš složitá, plná výjimek a chytáků? V poslední době se ozývá stále více hlasů volajících po zjednodušení pravidel, třeba v případě psaní velkých písmen nebo čárek. Jednotlivé návrhy, jak by šlo češtinu zjednodušit, jsme probrali s odborníkem - doktorem Jiřím Kostečkou, středoškolským češtinářem, autorem učebnic českého jazyka i metodických textů, jak učit češtinu, a rovněž spoluautorem nových maturit. S většinou návrhů nesouhlasí. "Jazyk je systém, který by se mohl zbortit," říká.

Je potřeba rozlišovat délku u vaši/vaší, naši/naší, ji/jí?

Toto pravidlo vypadá trochu malicherně (zvláště v poměru funkčnost v jazykovém systému vs. chybovost při používání u rodilých mluvčích).  Přivlastňovací zájmena vaši a naši, stejně jako osobní zájmeno ona, mají ve 4. pádě na konci krátké -i-.   

Je to potřeba? Zde je odpověď odborníka jednoznačná: Ano, protože ve spisovné češtině se takto délky také vyslovují. "To, že na určité části území (hlavně v Čechách) se náležité vaši, ji natahuje v mluveném jazyce na vaší, jí, není ještě důvodem, aby tyto podoby vešly do celonárodní spisovné češtiny. Moravané a Slezané délky v těchto zájmenech rozlišují (dodržují) v souladu s historickým vývojem češtiny."

A že "piš, jak slyšíš" není úplně vhodný přístup k češtině, dokazuje na příkladu, kdy bychom v jednotném čísle psali "dup" a v množném "duby".

 

Právě se děje

Další zprávy