Čína chce rozeznávat pandí obličeje, aplikace má sloužit k ochraně zvířat

ČTK ČTK
19. 5. 2019 14:20
Čína chce pomocí nové aplikace rozeznávat pandí obličeje. Technologie vyvinutá a užívaná v zemi pro kontrolu lidí má nyní posloužit k ochraně zvířat. Vědcům umožní podle agentury DPA pandy identifikovat a zjistit o životě a chování tohoto ohroženého druhu savců více.
Foto: ČTK

Do aplikace se již podařilo uložit 120 tisíc snímků a 10 tisíc videí pandy velké. Téměř 10 tisíc obrázků černobílých medvědovitých savců už vědci z pandího výzkumného centra a sečuánské a singapurské univerzity zanalyzovali a díky těmto údajům a technice dokážou pandí obličeje automaticky rozpoznávat.

Lépe tak budou moci zkoumat údaje o pandí populaci, věku jednotlivých kusů, vztazích mezi oběma pohlavími, ale i porody a úmrtí divokých pand, které žijí hluboko v horách a dají se jen těžce sledovat. Agentuře Nové Číně, na kterou se DPA odvolává, to řekl výzkumník zapojený do projektu Čchen Pcheng.

V zajetí, na příklad v zoologických zahradách, žije podle DPA téměř 550 pand velkých. Divoce se vyskytuje méně než 2000 pand, převážně v čínských provinciích Sečuán a Šan-si.

Sledovací kamery schopné rozeznávat lidské tváře jsou v Číně realitou už delší čas. Na letištích, v univerzitních areálech a v restauracích se využívají při odbavování, vstupu, nebo k placení. V některých čínských městech rozeznávají obličeje chodců, kteří přecházejí na červenou, dodala agentura DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy