Od svého objevu se stal takovou atrakcí, že ochránci přírody upozorňují turisty, aby ho nechali na pokoji.
Delfína poprvé vyfotografoval Erik Sue, dvaačtyřicetiletý kapitán výletní lodi.
"Zahlédl jsem malé hejno delfínů a pak jsem si všiml, že jeden z nich je trochu světlejší," řekl pro potápěčský server Cyber Diver News Network.
Delfín je ve skutečnosti albín a má také červené oči. Žije v Lake Calcasieu, vnitrozemském slaném jezeře na sever od Mexického zálivu.
Od hlavy po ocas
Kapitán Rue nejprve uviděl delfína, jak plave v hejnu se čtyřmi dalšími. Jeden z nich byl pravděpodobně jeho matka, poněvadž se stále držel vedle něj.
"Nikdy jsem nic takového neviděl. Je od hlavy až po ocas úplně růžový," popisuje Rue.
Podle všeho jde o normálního a zdravého jedince. Liší se jen svou růžovou barvou. Kromě toho má načervenalé oči, což svědčí o tom, že jde o geneticky podmíněný albinismus. Kůže vypadá hladká, bez vad a poranění.
"Sám jsem ho zahlédl čtyřicetkrát až padesátkrát. Podle všeho se s celou rodinou usídlil v průplavu do jezera," odhaduje kapitán Rue.
Chovat s respektem
Za tu dobu delfín vyrostl a někdy se už i vzdálí od matky, aby se najedl a hrál si. Ale vždy zůstává v dosahu skupiny.
Vliv prostředí ani sluneční svit nepůsobí tak drasticky, jak by se dalo čekat. "Přesto se ale zdá, že plave pod hladinou o něco hlouběji než ostatní členové hejna," říká kapitán Sue.
Narůžovělí delfíni se vyskytují v Jižní Americe. Jde o delfínovce amazonské, kteří mohou mít i růžovošedé zbarvení. V jejich případě se však jedná pouze o jednu z možných barevných variant.
Výskyt růžového delfína skákavého překvapil i odborníky. "Za celou svou kariéru jsem nikdy neviděla takhle barevného delfína," říká bioložka Regina Asmutis-Silva ze Společnosti pro ochranu delfínů a velryb.
"Je opravdu nádherný, ale lidé by se k němu měli chovat opatrně a s respektem. Měli by jej sledovat jen krátkou dobu a z dostatečné vzálenosti a neměli by jej honit ani jinak obtěžovat," dodala.