Včely vymírají. Pěstujte květiny místo obilí, říká Brit

Vanda Králová, vk
25. 11. 2008 11:06
Europoslanec chce prosadit květinová pole
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem.
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem. | Foto: Wikimedia Commons

Štrasburk - Evropští zemědělci by měli část svých polí nechat zarůst sedmikráskami. Tak zní návrh jednoho z poslanců Evropského parlamentu.

A důvod? Jen tak prý lze zastavit masové vymírání včel, napsala agentura Reuters.

Včely přitom lidstvo nutně potřebuje. Záhadně rychlé snížení jejich počtu může negativně ovlivnit zemědělskou úrodu.

"Pokud budeme pokračovat v zanedbávání celosvětové včelí populace, bude to mít dramatické následky pro naše už tak vyčerpané zásoby potravin," varuje britský konzervativec Neil Parish, který zasedá v zemědělské komisi europarlamentu.

Procento půdy pro květiny

Rozlehlá pole s jednou jedinou rostlinou, například s pšenicí, včelám podle něj znemožňují najít dostatek nektaru.

Zemědělci však mohou včelám pomoci, tvrdí Parish. A to zřizováním malých políček, na nichž budou růst u včel oblíbené květiny či byliny, jako jsou například už zmiňované sedmikrásky nebo levandule.

Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin
Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin | Foto: Vendula Křížová

"Mluvíme o méně než jednom procentu půdy, vyčleněném pro včelám blízké rostliny. Mohou být někde v rozích, kam se zemědělci s technikou nedostanou, okolo stromů a pod keři," vysvětluje europoslanec.

Geneticky upravené rostliny, změny klimatu, pesticidy a moderní metody obdělávání půdy, to vše jsou podle odborníků důvody, proč jsou včely tak málo odolné vůči parazitům, virům a dalším nemocem.

Apel na ostatní

Poklesem včelí populace se bude Evropský parlament pravděpodobně zabývat na svém příštím zasedání. Zřejmě doporučí, aby se náhlému vymírání včelstev věnoval speciální výzkum.

"Je to záhada i pro odborníky," řekl Parish. "Pokud nezakročíme okamžitě, bude to mít katastrofické následky," tvrdí britský poslanec.

Doporučení Evropského parlamentu ale nebude mít žádnou legislativní váhu. Mohlo by ale přimět Evropskou komisi a členské státy OSN, aby se problémem se včelami začaly vážněji zabývat.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy