Včely vymírají. Pěstujte květiny místo obilí, říká Brit

Vanda Králová, vk
25. 11. 2008 11:06
Europoslanec chce prosadit květinová pole
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem.
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem. | Foto: Wikimedia Commons

Štrasburk - Evropští zemědělci by měli část svých polí nechat zarůst sedmikráskami. Tak zní návrh jednoho z poslanců Evropského parlamentu.

A důvod? Jen tak prý lze zastavit masové vymírání včel, napsala agentura Reuters.

Včely přitom lidstvo nutně potřebuje. Záhadně rychlé snížení jejich počtu může negativně ovlivnit zemědělskou úrodu.

"Pokud budeme pokračovat v zanedbávání celosvětové včelí populace, bude to mít dramatické následky pro naše už tak vyčerpané zásoby potravin," varuje britský konzervativec Neil Parish, který zasedá v zemědělské komisi europarlamentu.

Procento půdy pro květiny

Rozlehlá pole s jednou jedinou rostlinou, například s pšenicí, včelám podle něj znemožňují najít dostatek nektaru.

Zemědělci však mohou včelám pomoci, tvrdí Parish. A to zřizováním malých políček, na nichž budou růst u včel oblíbené květiny či byliny, jako jsou například už zmiňované sedmikrásky nebo levandule.

Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin
Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin | Foto: Vendula Křížová

"Mluvíme o méně než jednom procentu půdy, vyčleněném pro včelám blízké rostliny. Mohou být někde v rozích, kam se zemědělci s technikou nedostanou, okolo stromů a pod keři," vysvětluje europoslanec.

Geneticky upravené rostliny, změny klimatu, pesticidy a moderní metody obdělávání půdy, to vše jsou podle odborníků důvody, proč jsou včely tak málo odolné vůči parazitům, virům a dalším nemocem.

Apel na ostatní

Poklesem včelí populace se bude Evropský parlament pravděpodobně zabývat na svém příštím zasedání. Zřejmě doporučí, aby se náhlému vymírání včelstev věnoval speciální výzkum.

"Je to záhada i pro odborníky," řekl Parish. "Pokud nezakročíme okamžitě, bude to mít katastrofické následky," tvrdí britský poslanec.

Doporučení Evropského parlamentu ale nebude mít žádnou legislativní váhu. Mohlo by ale přimět Evropskou komisi a členské státy OSN, aby se problémem se včelami začaly vážněji zabývat.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 36 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy