Včely vymírají. Pěstujte květiny místo obilí, říká Brit

Vanda Králová, vk
25. 11. 2008 11:06
Europoslanec chce prosadit květinová pole
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem.
Včely vymírají a vědci nevědí proč. Včelstva jsou méně odolná proti virům, parazitům a nemocem. | Foto: Wikimedia Commons

Štrasburk - Evropští zemědělci by měli část svých polí nechat zarůst sedmikráskami. Tak zní návrh jednoho z poslanců Evropského parlamentu.

A důvod? Jen tak prý lze zastavit masové vymírání včel, napsala agentura Reuters.

Včely přitom lidstvo nutně potřebuje. Záhadně rychlé snížení jejich počtu může negativně ovlivnit zemědělskou úrodu.

"Pokud budeme pokračovat v zanedbávání celosvětové včelí populace, bude to mít dramatické následky pro naše už tak vyčerpané zásoby potravin," varuje britský konzervativec Neil Parish, který zasedá v zemědělské komisi europarlamentu.

Procento půdy pro květiny

Rozlehlá pole s jednou jedinou rostlinou, například s pšenicí, včelám podle něj znemožňují najít dostatek nektaru.

Zemědělci však mohou včelám pomoci, tvrdí Parish. A to zřizováním malých políček, na nichž budou růst u včel oblíbené květiny či byliny, jako jsou například už zmiňované sedmikrásky nebo levandule.

Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin
Včely nejen vyrábějí med, ale také opylují většinu rostlin | Foto: Vendula Křížová

"Mluvíme o méně než jednom procentu půdy, vyčleněném pro včelám blízké rostliny. Mohou být někde v rozích, kam se zemědělci s technikou nedostanou, okolo stromů a pod keři," vysvětluje europoslanec.

Geneticky upravené rostliny, změny klimatu, pesticidy a moderní metody obdělávání půdy, to vše jsou podle odborníků důvody, proč jsou včely tak málo odolné vůči parazitům, virům a dalším nemocem.

Apel na ostatní

Poklesem včelí populace se bude Evropský parlament pravděpodobně zabývat na svém příštím zasedání. Zřejmě doporučí, aby se náhlému vymírání včelstev věnoval speciální výzkum.

"Je to záhada i pro odborníky," řekl Parish. "Pokud nezakročíme okamžitě, bude to mít katastrofické následky," tvrdí britský poslanec.

Doporučení Evropského parlamentu ale nebude mít žádnou legislativní váhu. Mohlo by ale přimět Evropskou komisi a členské státy OSN, aby se problémem se včelami začaly vážněji zabývat.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy