Vědci naučili květiny mluvit a psát vzkazy

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
26. 3. 2009 19:40
Washington - Pokud patříte k těm pěstitelům, kterým většina květin vykvete jen jednou a pak uschne, potěší vás nový program Botanicalls. Jeho pomocí vám květiny mohou o vodu říct.

Se svými květinami jste nejspíše nikdy nemluvili. Kdyby k takové konverzaci došlo, vaše kytka by vám nespíše sdělila právě toto: „Zalij mě."

To se teď může opravdu stát. Vědci Newyorské univerzity představili zařízení, jehož prostřednictvím budou květiny svým majitelům oznamovat, zda chtějí zalít, nebo mají naopak vody moc.

"Rostliny samozřejmě nemohou mluvit přímo, tak jsme jim s tím museli pomoci," říká jeden z tvůrců Botanicallsu Rob Faludi.

A tak s vámi mohou rostliny od nynějška komunikovat prostřednictvím sociální sítě Twitter. Lidé jejím prostřednictvím mohou zasílat krátké zprávy do 140ti znaků okruhu svých známých.

Zařízení je vyrobeno ze snímacích čidel ve vlhké hlíně, které jsou napojeny k obvodu. Měří stupeň vlhkosti a informace předávají malé kontrolní součástce. Pak už jen nastavíte, o jako rostlinu jde, čí v jaké ji pěstujete půdě.

Zařízení rozhoduje, zde je půda vlhká dost, akorát nebo málo. Pak předá přes internet bezdrátový signál Twitteru, který vám zašle zprávu.

Z filmu Adéla ještě nevečeřela
Z filmu Adéla ještě nevečeřela | Foto: produkce

"Základní zpráva bude vždy: Mám žízeň, mohl bys mě, prosím, zalít? Ale mohou se nastavit i další stupně potřeby vody. Urgentní zpráva by tak mohla znít třeba: Mám zoufalou žízeň, zalij mě, prosím," říká Hartmanová s tím, že zprávy se samozřejmě budou moci individualizovat.

První mluvil Pothos

Tým zkoušel funkčnost Botanicallsu na rostlině, kterou pojmenovali Pothos. Na Twitteru má více 2300 kontaktů, a těm Pathos sděluje, jak je o něj postaráno a jaký je stav jeho půdy.

"Když pak Pothora nezaliji, cítím se víc provinile. Každý se to totiž dozví," směje se Hartmanová.

Lidem se ale asi závazek, který psaní si s vlastní květinou představuje, líbí. Po 99ti dolarech prodal tým již skoro sto kusů Botanicallsu.

"Vlastně je to dost zavazující, dostávat vzkazy od své květiny. A asi také dost nečekané. Má to své kouzlo, které si lidé užívají," říká Faludi.

Drahé telefonování

Botanicalls není prvním zařízením dopřávající rostlinám možnost komunikace. Je vlastně jen převedením modelu z roku 2007. Ten květinám umožňoval svým majitelům dokonce volat. Každá rostlina měla svůj vlastní hlas, aby se hodil k typu rostliny. Například skotský mech tak mluvil se skotským přízvukem.

Tento model ale vyžadoval velice drahý hardware, takže nebyl praktický k prodeji. Twitter verze tuhle nevýhodu překonala.

"Zájem o malé komunikační předměty teď velice rychle roste. Je to typ technologií, který se stává mnohem běžnější, díky klesajícím cenám bezdrátových komunikací," říká Faludi.

"Idea Botanicallsu nevytváří robotickou rostlinu. Jen silně spojuje lidi s přírodou a nutí je to věnovat živým věcem pozornost," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy