Získal miliony na boj s rakovinou. Sám na ni teď zemřel

jaz
14. 5. 2014 16:32
Devatenáctiletý mladík umíral na rakovinu. Před smrtí ale dokázal získat pro charitu tři miliony liber.
Stephen Sutton
Stephen Sutton | Foto: Stephen's story / Facebook

Staffordshire – Stephen Sutton, kterého v posledních dnech znal kromě rodné Anglie i celý svět, podlehl rakovině tlustého střeva ve středu v ranních hodinách.

"Moje srdce puká pýchou, ale je zlomené bolestí kvůli mému odvážnému, obětavému a inspirativnímu synovi," oznámila smrt svého syna Stephenova matka na sociální síti.

Internet okamžitě zaplavily vzkazy plné solidarity a slov soustrasti, ale také díků za práci v posledních dnech jeho života.

Příběh Stephena Suttona
Příběh Stephena Suttona | Video: YouTube

Stephenovi diagnostikovali karcinom tlustého střeva v patnácti letech. Podstoupil několikaměsíční chemoterapii a zdálo se, že už má nad rakovinou vyhráno. Nádor se mu ale vrátil s mnohem větší intenzitou a bylo jasné, že tentokrát je už neléčitelný.

Miliónové přání

K údivu svého okolí si chlapec vypracoval seznam, co vše chce stihnout udělat, než zemře. Přál si skočit padákem, obejmout slona, zahrát si před 90 tisíci lidmi na finále Ligy mistrů UEFA ve Wembley na bicí či nechat se tetovat. Zároveň si přál vybrat 100 tisíc liber na charitu.

Když před měsícem zveřejnil svou fotografii, kterou během chvíle sdílely tisíce lidí, začaly mu na účet chodit peníze od dárců z celého světa. Nakonec vybral mnohonásobně víc, než si původně dal za cíl. Organizaci Teenage Cancer Trust, která pomáhá mladým lidem s rakovinou, tak pomohl nasbírat 100 milionů korun.

Stephenovi se nepodařilo vybrat pouze ohromnou sumu peněz, ale zároveň zvýšil povědomí o tomto druhu rakoviny. Jak informoval Daily Mail, v Británii je každý rok diagnostikováno na 40 tisíc případů rakoviny tlustého střeva.

Jeho neoddiskutovatelnou zásluhu na boji proti této zákeřné nemoci ocenil i britský premiér David Cameron na svém Twitteru. "Jsem hluboce zarmoucen, když slyším, že Stephen Sutton zemřel. Jeho duch, odvaha a dobročinnost pro výzkum rakoviny byly pro všechny inspirací."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy