FOTO Ženy s rakovinou vyměnily šátek za tetování hennou

jaz
13. 5. 2014 8:00
Vypadávání vlasů řeší někteří pacienti s rakovinou tetováním kůže přírodní hennou.
Foto: Henna Heals / Facebook

Toronto - Pacientům s nádorovým onemocněním či alopecií (vypadávání vlasů, pozn. red.) nabízí kanadská organizace alternativu k nepadnoucím parukám či kloboukům, které většina nosí při chemoterapii.

Ztráta vlasů je totiž jasná známka nemoci a čehosi negativního, co se lidé snaží maskovat. Pět umělkyň z Kanady ale chtělo ženám ukázat, že i s holou hlavou se mohou cítit dobře, a začalo nabízet tetování místo pokrývek hlavy.

Komunita s názvem Henna léčí je napojená na celkem 150 tatérů po celém světě a snaží se, aby se nemocní lidé začali cítit více sebejistě a krásně. Kromě pacientů krášlí tatérky i těhotenská bříška nastávajících maminek.

Henna se původně používala při iniciačních obřadech v asijských zemích, Africe a na Středním východě, a to na rukou i nohou. Až na Západě si tuto zkrášlovací techniku přizpůsobili a umělci začali pokrývat ornamenty i jiné části těla.

Zakladatelky organizace, odkazující se na světové výzkumy, tvrdí, že účinky henny mohou mít vliv na zmírnění ekzémů i bolestí právě při onkologických onemocněních.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy