Na plotu oddělujícím USA s Mexikem jsou houpačky. Mají propojit děti z obou zemí

Magazín Magazín
31. 7. 2019 9:00
Dvojice kalifornských umělců vynalezla unikátní řešení, jak spojit děti z obou stran americko-mexické hranice. Na protest proti Donaldu Trumpovi, který chce vybudovat zeď proti migraci, nainstalovala ocelové houpačky pro dva lidi. Zatímco jedno jejich sedadlo je umístěné v Mexiku, druhé se už nachází ve Spojených státech a středovou osu tvoří právě hranice.
Americké a mexické děti si mohou hrát společně. Umělci do migrantské zdi instalovali houpačky | Video: Reuters/Rael San Fratello

S nápadem přišli profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael a profesorka designu na státní univerzitě v San José Virginia San Fratellová už v roce 2009. Coby odpůrci Trumpovy zdi pro něj ale našli využití právě až za současné politické situace.

Houpačky mají totiž zajistit, aby obyvatelé obou rozdělených zemí mohli i nadále komunikovat a trávit čas pospolu. Originální umělecké instalace si našly svůj domov na pomezí města Sunland Park v severoamerickém Novém Mexiku a mexického Ciudad Juarez, které s ním sousedí.

"Mexičané a Američané mají dobré vztahy. Houpačka nám přišla jako vhodný nástroj, jak ukázat, že jsme si rovni, že si můžeme společně hrát a bavit se a že zdi vazby mezi námi jen zpřetrhávají. Události, které se dějí na jednom místě, mají vždycky vliv i na další místa a právě na to naše houpačka upozorňuje," přiblížil Rael svůj autorský záměr zpravodajskému webu London Economic.

Radost z realizace svého návrhu tvůrčí duo sdílelo i na Instagramu, kde publikovalo video, na němž si lidé z USA i z Mexika společně povídají, smějí se a i dospělí se na houpačkách chovají jako děti.

Americký nejvyšší soud 27. července rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy