Na plotu oddělujícím USA s Mexikem jsou houpačky. Mají propojit děti z obou zemí

Dvojice kalifornských umělců vynalezla unikátní řešení, jak spojit děti z obou stran americko-mexické hranice. Na protest proti Donaldu Trumpovi, který chce vybudovat zeď proti migraci, nainstalovala ocelové houpačky pro dva lidi. Zatímco jedno jejich sedadlo je umístěné v Mexiku, druhé se už nachází ve Spojených státech a středovou osu tvoří právě hranice.
Americké a mexické děti si mohou hrát společně. Umělci do migrantské zdi instalovali houpačky | Video: Reuters/Rael San Fratello

S nápadem přišli profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael a profesorka designu na státní univerzitě v San José Virginia San Fratellová už v roce 2009. Coby odpůrci Trumpovy zdi pro něj ale našli využití právě až za současné politické situace.

Houpačky mají totiž zajistit, aby obyvatelé obou rozdělených zemí mohli i nadále komunikovat a trávit čas pospolu. Originální umělecké instalace si našly svůj domov na pomezí města Sunland Park v severoamerickém Novém Mexiku a mexického Ciudad Juarez, které s ním sousedí.

"Mexičané a Američané mají dobré vztahy. Houpačka nám přišla jako vhodný nástroj, jak ukázat, že jsme si rovni, že si můžeme společně hrát a bavit se a že zdi vazby mezi námi jen zpřetrhávají. Události, které se dějí na jednom místě, mají vždycky vliv i na další místa a právě na to naše houpačka upozorňuje," přiblížil Rael svůj autorský záměr zpravodajskému webu London Economic.

Radost z realizace svého návrhu tvůrčí duo sdílelo i na Instagramu, kde publikovalo video, na němž si lidé z USA i z Mexika společně povídají, smějí se a i dospělí se na houpačkách chovají jako děti.

Americký nejvyšší soud 27. července rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy