Na plotu oddělujícím USA s Mexikem jsou houpačky. Mají propojit děti z obou zemí

Magazín Magazín
31. 7. 2019 9:00
Dvojice kalifornských umělců vynalezla unikátní řešení, jak spojit děti z obou stran americko-mexické hranice. Na protest proti Donaldu Trumpovi, který chce vybudovat zeď proti migraci, nainstalovala ocelové houpačky pro dva lidi. Zatímco jedno jejich sedadlo je umístěné v Mexiku, druhé se už nachází ve Spojených státech a středovou osu tvoří právě hranice.
Americké a mexické děti si mohou hrát společně. Umělci do migrantské zdi instalovali houpačky | Video: Reuters/Rael San Fratello

S nápadem přišli profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael a profesorka designu na státní univerzitě v San José Virginia San Fratellová už v roce 2009. Coby odpůrci Trumpovy zdi pro něj ale našli využití právě až za současné politické situace.

Houpačky mají totiž zajistit, aby obyvatelé obou rozdělených zemí mohli i nadále komunikovat a trávit čas pospolu. Originální umělecké instalace si našly svůj domov na pomezí města Sunland Park v severoamerickém Novém Mexiku a mexického Ciudad Juarez, které s ním sousedí.

"Mexičané a Američané mají dobré vztahy. Houpačka nám přišla jako vhodný nástroj, jak ukázat, že jsme si rovni, že si můžeme společně hrát a bavit se a že zdi vazby mezi námi jen zpřetrhávají. Události, které se dějí na jednom místě, mají vždycky vliv i na další místa a právě na to naše houpačka upozorňuje," přiblížil Rael svůj autorský záměr zpravodajskému webu London Economic.

Radost z realizace svého návrhu tvůrčí duo sdílelo i na Instagramu, kde publikovalo video, na němž si lidé z USA i z Mexika společně povídají, smějí se a i dospělí se na houpačkách chovají jako děti.

Americký nejvyšší soud 27. července rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy