Americký umělec staví na hranici s Mexikem zeď ze sýra. Trump vyhazuje miliardy, říká

Magazín Magazín
2. 4. 2019 15:59
Losangeleský umělec Casimo Callavaro staví na americko-mexických hranicích sýrovou zeď. Projektem zvaným Make America Grate Again chce upozornit na kontroverzní situaci na jihu Spojených států, kde hranice s Mexikem odděluje vysoký plot.
Make America Grate Again. Umělec staví na hranicích Mexika stěnu ze sýra | Video: Cheesewal

"Nejdřív vás napadne, že je to absurdita," řekl ke svému projektu Casimo Callavaro pro americký deník Los Angels Times. "Výstavba něčeho takového je hlavně vyhazování peněz," dodal umělec.

Přibližně dvoumetrovou zdí ze sýra chce upozornit na pomíjivost situace a nevratnou investici, kterou Amerika vkládá do stavby zdi podél hranic s Mexikem. "Na mé zdi je vyčíslená škoda vidět na první pohled, ale Trumpovy miliardy dolarů už nikdo nevidí," vysvětluje Callavaro.

Projekt Make America Grate Again, který by se dal volně přeložit jako "donuť Ameriku znovu ostrouhat", začal umělec realizovat minulý týden. Teď je zeď přibližně pět metrů dlouhá a stavět chce tak dlouho, dokud budou peníze.

"Stavět budeme, dokud budou peníze," říká umělec
"Stavět budeme, dokud budou peníze," říká umělec | Foto: cheesewall.com

Sýr sice prošel datem spotřeby, i tak jsou ale bloky poměrně drahé. Jedna cihla vyjde zhruba na 100 dolarů a to je vzhledem k umělcovým ambicím poměrně hodně peněz. Na svých stránkách proto rozjel nadační kampaň, aby mohl stavbu dokončit.

Se stavbou z jídla má Callavaro víc než dvacetileté zkušenosti. V minulosti veřejnost překvapil Ježíškem z čokolády, který měl na Velikonoce upozornit na pomíjivost víry. Teď si ke své tvorbě vybral tvrdý sýr Cotija, a to nejen pro jeho konzistenci, ale i místo původu. Cotija je totiž známý jako mexický sýr.

Podívejte se na video: Trumpova zeď rozdělila USA

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy