Umělci se hádají, kdo z nich jako první přilepil banán ke zdi. Spor skončil u soudu

Magazín Magazín
23. 8. 2022 14:29
K americkým soudům míří spor, ve kterém hraje hlavní roli ovoce. Kalifornský umělec Joe Morford žaluje svého italského kolegu Maurizia Cattelana za to, že mu údajně ukradl nápad, když stejně jako on přilepil ke zdi banán. Cattelan se nařčení z plagiátorství brání a tvrdí, že na rozdíl od Morforda ve svém díle použil skutečné ovoce.
Italský umělec Maurizio Cattelan své dílo Comedian (Komik) v roce 2019 prodal za 120 tisíc dolarů (skoro tři miliony korun). Přitom šlo jen o banán přilepený ke zdi.
Italský umělec Maurizio Cattelan své dílo Comedian (Komik) v roce 2019 prodal za 120 tisíc dolarů (skoro tři miliony korun). Přitom šlo jen o banán přilepený ke zdi. | Foto: Profimedia.cz

Italskému umělci Mauriziu Cattelanovi se v roce 2019 podařilo udělat obchod, o kterém si mnoho výtvarníků může nechat jenom zdát. Své dílo s názvem Comedian (Komik) tehdy prodal za 120 tisíc dolarů (skoro tři miliony korun). Přitom šlo jen o banán, který pomocí lepicí pásky připevnil ke zdi. Nyní se navíc ukazuje, že se při tvorbě objektu mohl dopustit plagiátorství. Píše o tom deník The Guardian.

Kalifornský umělec Joe Morford na svého italského kolegu podal u amerického soudu žalobu a tvrdí, že pouze použil jeho starý nápad. "Sám jsem něco podobného udělal už v roce 2000. A pak jsem se dověděl, že mi nějaký týpek o skoro dvacet let později moji věc ukradl a vydělal na ní 120 tisíc dolarů. Říkám si, jestli to náhodou není plagiátorství," napsal Morford na své facebookové stránce.

Oba výtvarníci nalepili banán ke stěně zešikma. Morford navíc provedl stejný kousek nejen s banánem, ale i s pomerančem. Svoje dílo z přelomu milénia ostatně nazval Banana & Orange (Banán a pomeranč). Cattelan ovšem namítl, že na rozdíl od svého konkurenta nepracoval s umělým, ale skutečným ovocem. Právě proto si podle něj Morford nemůže autorská práva nárokovat.

Není to zrovna vrchol kreativity

I když soudce Robert N. Scola Jr. nad sporem zatím nevynesl jasný verdikt, Morford podle něj přednesl dostatečné argumenty, aby se soudy případem zabývaly dál. Uznal také, že Cattelan mohl mít k Morfordově dílu teoreticky přístup, protože bylo dlouhé roky vystavené na jeho webu, YouTube kanálu i facebookové stránce. 

"Přilepit banán stříbrnou izolačkou ke zdi sice není zrovna vrcholem kreativity, absurdní a groteskní charakter díla nicméně splňuje alespoň minimální laťku, abychom ho mohli považovat za originál. Oba objekty zjevně využívají stejnou lepicí pásku, oba mají banán ke stěně připevněný pod stejným úhlem a u obou se ovoce s izolačkou protíná zhruba uprostřed," popsal soudce.

Jak spor dopadne, zatím není jasné. Cattelanovo dílo však kontroverzi nevyvolává poprvé. Kritici si z něj utahovali už při jeho uvedení, a když bylo před třemi lety vystavené na uměleckém veletrhu Art Basel v Miami, performer David Datuna se ho rozhodl před zraky návštěvníků demonstrativně sníst. Uvedl, že byl hladový, a galeristé následně museli banán nahradit čerstvým.

Mohlo by vás zajímat: Umělá inteligence v umění? Otevírá to nový svět, i méně zdatní mohou tvořit, říká Tyl

„Pokrok v určitých oblastech umělé inteligence je obrovský, dá se to zneužít v propagandě, ale technologie jako takové bych se nebál," říká Jan Tyl. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy