Úhořovci v tokijském akváriu si zvykli na to, že když vytáhli hlavy z písku, zpoza skleněné stěny na ně zíraly minimálně desítky zvědavců. Během pandemie koronaviru se však podmořský svět ve čtvrti Sumida návštěvníkům uzavřel a hrozí, že až bude opět fungovat v běžném provozu, živočichové nebudou na pozornost připraveni.
Není vyloučené, že rybky začnou zkoumavé pohledy lidí vnímat jako ohrožení, informoval britský list The Guardian. Aby se tak nestalo, rozhodlo se vedení akvária sídlícího ve druhé nejvyšší budově světa, tokijské telekomunikační věži Sky Tree, úhořovce s lidmi propojit prostřednictvím videohovorů.
"Kromě pečovatelů teď úhořovci žádné lidi nevídají, a když se pečovatelé objeví, tak se před nimi schovávají do písku. Kvůli jejich přecitlivělosti se nám teď těžko kontroluje jejich zdraví, a tak na vás máme prosbu. Mohli byste ze svých domovů ukázat úhořovcům svůj obličej?" napsali pracovníci akvária na svém twitterovém účtu.
Ošetřovatelé dodali, že i když je úhořovec Hassův od přírody nedůvěřivá ryba, tři stovky tvorů, které chovají v akváriu, se nikdy dřív před lidmi neschovávaly. Aby si úhořovci na lidské obdivovatele znovu zvykli, umístili ošetřovatelé před jejich vodní nádrž pět tabletů, které je snímají přes webkameru a současně jim pomocí aplikace FaceTime přenáší videohovory virtuálních návštěvníků.
Internetové setkání lidí s rybkami probíhá mezi 3. a 5. květnem v době takzvaného zlatého týdne, kdy mají Japonci díky několika po sobě jdoucím celonárodním svátkům volno. Protože ale kvůli koronaviru nemohou cestovat, je on-line návštěva akvária ideální příležitostí, jak si prázdniny zpříjemnit jinak.
Během hovorů mohou lidé na úhořovce mávat a klidně si s nimi i povídat. Vzhledem k už zmíněné ostražitosti rybek by však neměli příliš zvyšovat hlas. "Když na úhořovce zíráte, většinou vám začnou pohledy oplácet. Jsem rád, že se akce mohu účastnit," citoval The Guardian jednoho z návštěvníků, který se o své dojmy podělil na Twitteru.