Paříž - Francouzští paleontologové objevili v Turecku otisky ještěřích tlap, jejichž stáří odhadují na 280 milionů let. Jak upozornila agentura AFP, jde o první takové stopy nalezené v této části světa.
Stopy, jež pomohou lépe pochopit evoluci ještěrů ještě před érou dinosaurů, byly odhaleny jen náhodou při průzkumu v oblasti černomořského letoviska Cakras. Paleontologové přitom pátrali na pobřeží Černého moře po samotných dinosaurech, vysvětlil francouzský badatel Jean-Sébastien Steyer. Nakonec ale na pobřežním svahu našli "jen" jejich stopy.
Stopy měří pouhých několik centimetrů. Po srovnání s jinými stopami známými ze Spojených států, Francie či Maroka, se ukáže, zda je i v Turecku zanechal před 280 miliony let malý ještěr, jehož existence v této oblasti zatím známa nebyla.
Ještěr nazvaný captorinhid, jenž dosahoval velikosti malého varana či velké ještěrky, žil na Zemi už 60 milionů let před prvními dinosaury. Jeho přítomnost v Turecku dokládá fakt, že tato skupina byla rozšířená na celém světě už v době existence prakontinentu Pangea (tedy v období před 359 až 200 miliony let).
"Přítomnost těchto stop, jediných v této části světa, je velmi důležitá: tvoří spojení mezi ještěry na západě a těmi na východě Pangey," zdůraznil Steyer.
V blízkosti stop byly objeveny také fosilie rostlin. Ty se vyskytovaly v teplém a vlhkém klimatu, což podle vědců možná napomohlo k rozšíření těchto ještěrů, dodal paleontolog.