Banka československých legií byla založena po konci první světové války jako ústav určený zejména legionářům v Rusku, kteří si díky němu mohli uložit své úspory. Díky jeho úspěchu se zanedlouho po založení rozhodlo, že jedna z jeho poboček bude sídlit v Praze.
Budova ve stylu art deco, který u nás převzal název národní dekorativismus, začala vznikat v roce 1920. Gočár nechal průčelí domu z umělého kamene pokrýt plastickými, geometrickými prvky, jakou jsou válce či oblouky. Vše navrhl v národních barvách s převahou bílé a červené.
Podívejte se na díl Skrytých pokladů o Sweert-Šporkovském paláci:
Průčelí domu následně vyzdobili umělci Otto Gutfreund a Jan Štursa, kteří na něm zanechali legionářské motivy. Prvky válců a oblouků poté prostupují celou fasádou až do interiéru. Geometrické obrazce charakteristické pro art deco se nacházejí i ve vestibulu budovy.
V bankovní síni s proskleným stropem se Gočár nechal inspirovat dvoranou Wagnerovy vídeňské Poštovní spořitelny. Slavný architekt také navrhl i veškeré vnitřní zařízení - včetně nábytku, lamp, ozdobných mříží nebo kování dveří. Na dekoraci stěn se také podílel malíř František Kysela.
V další stavební etapě v roce 1938 vznikl dům do rovnoběžné ulice Na Florenci. Projektu se ujal Gočárův žák František Marek. Budovu sice vytvořil ve stylu funkcionalismu, ale i tak navázal na odkaz svého učitele.
Dekor paláce se později stal inspirací i pro další stavby na území Československa a dal slohu i alternativní pojmenování "styl Legiobanky". Dnes v tomto domě, kterému se říkávalo U Rozvařilů, sídlí Divadlo Archa.