Dýka nalezená při vykopávkách v roce 1925 v hrobu faraóna Tutanchamona byla částečně vyrobena z meteoritu, potvrdila nejnovější analýza. Archeologové rovněž naznačují, že starověcí Egypťané věděli už ve 13. století před naším letopočtem, s jakým materiálem pracují. Informoval o tom zpravodajský server CNN.
Kdo byl Tutanchamon?
Syn krále Achnatona, známého také jako Amenhotep IV. Panovník 18. dynastie se na trůn dostal asi v devíti letech a zemřel nejspíš v 18 či 19 letech v roce 1323 před naším letopočtem.
Vědci na milánské polytechnice tak díky rentgenové fluorescenční spektrometrii (XRF) potvrdili dřívější spekulace. Analýza zveřejněná v odborném časopise Meteoritics & Planetary Science odhalila, že dýka je vyrobena ze sloučeniny železa, niklu a kobaltu, pocházejícího z meteoritu.
Egypťané podle studie považovali meteority za poselství bohů padající z nebe a uznávali ho jako ceněný materiál. Vědci rovněž naznačují, že Egypťané věděli, jaký materiál používají. Už ve 13. století př. n. l. zavedli pro vyjádření tohoto materiálu speciální znak, který v doslovném překladu znamená "železo z nebe".
"Svými vědomostmi tak předběhli západní kulturu o více než dvě tisíciletí," říkají vědci.
Předběžné výsledky scanu Tutanchamonovy hrobky, které byly zveřejněny před třemi měsíci, rovněž odhalily, že se za ní nacházejí další dvě místnosti. Archeologové doufají, že v nich naleznou hrobku legendární královny Nefertiti.
Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle agentury Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.
Jednou z největších senzací v dějinách archeologie byl i samotný nález Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. Dějinně nevýznamný vládce se tak díky němu stal jednou z nejznámějších postav staroegyptské historie.