reklama
 
 

Turista zastřelil nejznámějšího lva Afriky, hledá ho policie

27. 7. 2015 12:57
Třináctiletý lev byl ozdobou národního parku Hwange v Zimbabwe, lovci ho vylákali mimo rezervaci a následně umírající zvíře zastřelili.

Harare – Zimbabwská policie pátrá po španělském turistovi, který zaplatil strážcům národního parku a zastřelil nejslavnějšího lva Afriky. Třináctiletý Cecil byl hvězdou národního parku Hwange a teď jeho tělo stažené z kůže a bez hlavy našli na okraji rezervace.

Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Podařilo se zjistit, že Cecila vylákali na území mimo rezervaci a střelili ho šípem. Lovec s průvodci ho pak mnoho hodin stopoval a umírající zvíře zastřelil.

Podle Johnnyho Rodriguese, který vede ochránce přírody v Zimbabwe, byla v tomto případě použita metoda, která má legalizovat odstřel. Lva z rezervace odlákali na návnadu v podobě mršiny. Zvíře se tak dostane z chráněného území a turisté ho "legálně" zabijí. "Smrt Cecila je tragédie nejen proto, že byl symbolem Zimbabwe, ale protože musíme počítat také se smrtí jeho šesti lvíčat. Nový samec smečky je nenechá naživu, aby získal lvice k páření," řekl Rodrigues.

Podle něj už byli zatčeni dva průvodci, kteří provázeli střelce, ale Španěl ještě dopaden nebyl. Za možnost zabít Cecila prý strážcům parku zaplatit 50 tisíc eur (1,5 milionu korun).

Případem se už zabývá zimbabwský svaz profesionálních lovců a průvodců, který přiznal, že jeho lidé byli do případu zapojeni.

O případu Cecila ví španělská organizace ochránců přírody Chelui4lions. Obrátila se na organizaci, která dohlíží na dovoz ohrožených druhů, a požádala, aby se zabránilo dovozu Cecilovy hlavy jako trofeje do Španělska. "Co je to za pitomou osobu, která chce zabít úžasného dospělého lva, jehož si vyfotografovali všichni návštěvníci parku? Stydíme se, že jsou ve Španělsku hloupí boháči, kteří si zaplatí za zabití divoce žijících zvířat," řekl mluvčí ochránců.

Bryan Orford pracoval v Hwange jako průvodce a řekl, že Cecila si filmoval kdekdo. Skupina turistů prý za den pozorování a možnosti fotografovat zaplatí osm tisíc eur, takže to, co zaplatil střelec za zabití Cecila, by se do pokladny parku dostalo za pět dní z poplatků na pozorování.

autoři: ČTK, Magazín | 27. 7. 2015 12:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama