Trump jako zmučený otec na útěku, Putin bezdomovec. Syřan maluje světové politiky jako uprchlíky

Magazín Magazín
13. 7. 2017 9:03
Syrský malíř Abdalla Al Omari se ve svých dílech pustil do světových státníků. Aby odkryl jejich neosobní a odměřenou tvář, maluje je jako uprchlíky. Z ruského prezidenta Vladimira Putina udělal bezdomovce žádajícího o pomoc. Z Donalda Trumpa pak stárnoucího muže utíkajícího před válkou s malou holčičkou v náručí.
Al Omari a jeho obraz Angely Merkelové.
Al Omari a jeho obraz Angely Merkelové. | Foto: ČTK

Jak by vypadali Trump, Obama, Putin nebo Bašár Asad, kdyby nebyli vysoce postavenými politiky, ale uprchlíky? S touto otázkou si pohrává syrský malíř Abdalla Al Omari ve své nové kolekci s názvem Série zranitelnosti.

Al Omari musel odejít ze své země a v současné době žije v Belgii. "Být uprchlíkem je jako mít na těle novou bulku, se kterou nemáte nic společného, ale zůstane s vámi až do poslední chvíle, takže byste se s ní radši měli smířit," řekl umělec před časem americké televizi CNN.

Punc zranitelnosti

Malíř chtěl svými obrazy ukázat jindy nedotknutelné a odměřené politiky jako zranitelné a bezmocné. Vyobrazuje je jako ušmudlané osoby s unavenýma očima ve volném, neforemném oblečení. 

Stojící v řadě na jídlo s kastrolem v ruce se vůbec nepodobají těm sebevědomým a strach vyvolávajícím prezidentům či předsedům vlády, tvrdí umělec.

Putin bezdomovec, Trump zmožený stárnoucí muž

Prezident Spojených států Donald Trump je vyobrazen jako starý, zmožený muž s igelitkou v jedné ruce, rodinnou fotkou v druhé, karimatkou na zádech a malou holčičkou na rameni.

Vladimir Putin, ruský prezident, zase připomíná bezdomovce s kartonovou cedulí "Pomozte" a "Bůh vás ochraňuj".

Vlad" from #thevulnerabilityseries show. Oil-acrylic on canvas. On view at @ayyamgallery #dubai until July 6 #vladimirputin

Příspěvek sdílený Abdalla Al Omari (@abdalla.al.omari),

K nepoznání vypadá také turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Ten se na Al Omariho obrazu vynořuje ze tmy s igelitkou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) - zarostlý, s vráskami, v omšelém kabátě a bílém nátělníku.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un stojí u červené stěny s raketou za zády a německá kancléřka Angela Merkelová zase sedí uprostřed rozlítaných kohoutů a slepic.

Od hněvu k odzbrojení mocných

Reakce na umělcovy počiny jsou podle jeho slov většinou kladné, dostal však také několik negativních ohlasů. "Lidé si někdy příliš libují ve svých politicích. Nedokážou je vidět padat z trůnů, nedokážou je vidět slabé," okomentovat Al Omari.

Malíř také pro CNN zdůraznil, že jeho cílem nebylo světové státníky zdiskreditovat, ale vrátit jim lidskost. "Nějakým způsobem se můj cíl posunul od vyjádření hněvu, který jsem měl… k mnohem živější touze odzbrojit své postavy, abych je zobrazil mimo jejich mocenské postavení," dodal.

Výstava je v současné době k vidění v Dubaji a Hamburku.

 

Právě se děje

Další zprávy