Jak jsme to dělali bez vesmíru? Trump perlil, Buzz Aldrin trpěl. Pak si z prezidenta vystřelil

Magazín ČTK Magazín, ČTK
4. 7. 2017 16:57
Celý rejstřík výrazů od pobavení po zděšení se vystřídal na tváři slavného amerického astronauta Edwina "Buzze" Aldrina, když naslouchal po boku Donalda Trumpa jeho projevu o významu dobývání vesmíru. Záběry reakcí druhého muže na Měsíci na proslov amerického prezidenta nyní baví internet.
Foto: Reuters

Astronaut, který se zúčastnil proslulého letu Apolla 11 v roce 1969, nedokázal skrýt svůj údiv, když Trump u příležitosti obnovení národní rady pro vesmír hovořil například o tom, že USA budou ve vesmíru "opět vést jako nikdy předtím".

"Jsme národ pionýrů a příští americkou hranicí je vesmír. Nikdy jsme to nedokončili, začali jsme, ale nedokončili, ale teď začínáme zase," dodal Trump. Aniž tušil, jakými výrazy sedmaosmdesátiletý Aldrin jeho řeč doprovází, představil ho jako amerického hrdinu.

Šéf Bílého domu pak začal v souvislosti s kosmem hovořit o bezpečnosti a dostal se až k takzvanému Islámskému státu. Aldrin povytáhl obočí a tvářil se pobaveně. S nevěřícným výrazem se pak otočil směrem k Trumpovi, když hlava USA mluvila o tom, že "Amerika bude mít vysoké cíle, neměla tak vysoké cíle dlouhou dobu, ale jako země má opět vysoké cíle". Mluvil také o tom, že "dobývání vesmíru je důležité pro bezpečnost amerického lidu".

Video se rychle šířilo na sociálních sítích a vzbudilo množství peprných komentářů. Jeden uživatel Twitteru napsal, že Aldrin vypadal podobně bezradně jako my, když jsme poslouchali Trumpů vesmírný projev."

Jiný tweet říká, že Aldrin reprezentuje tvář všech racionálních Američanů, kteří Trumpův projev poslouchali.

Další populární video je ze samotného podpisu dokumentu, při němž Trump "filozofuje" o vesmíru: "Víme, co to je - vesmír. To je vše, co musíme říct - vesmír." Pak se obrátí už na tak dost vyjeveného Aldrina a optá se ho, zda je tam hodně místa.

Aldrin mu odpoví hláškou Buzze Rakeťáka z filmu Toy Stories: "To infinity, and beyond, tedy "Donekonečna a ještě dál".

Všichni se smějí kromě prezidenta, jenž místo toho vážně odpoví: "Je tam nekonečno. Mohlo by tam být nekonečno. Ale nevíme to jistě. Ale mohlo by být."

V reakci na "hlášku" "To infinity and beyond" další uživatel Twitteru reagoval parafrází "To stupidity and beyond", tedy "K hlouposti a ještě dále".

Velký ohlas vzbudila i další Trumpova perla, v níž říká, že se jednou v budoucnosti ohlédneme zpět a řekneme si: "Jak jsme to dělali bez vesmíru?"

Sám slavný astronaut a druhý muž na Měsíci  se na svém twitterovém účtu k celé události nevracel  a najdeme zde pouze jeho konstatování, že vítá zvýšený zájem o vesmír, který Američané potřebují, aby se dostali na Měsíc a na Mars.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy