Transgas, exekuce a kachna projdou Prahou. Sametové posvícení upozorňuje na problémy ve společnosti

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
11. 11. 2017 9:04
„Česká republika čelí invazi kachen! Množí se poplašné a falešné zprávy, které odvádějí pozornost od důležitých problémů naší společnosti. Hranice mezi žertem a krutou realitou se stírá,“ myslí si pořadatelé šestého ročníku akce s názvem Sametové posvícení. Satirický průvod masek bude již příští pátek v rámci oslav 17. listopadu.
Pózující masky, které se zúčastní průvodu 17. listopadu.
Pózující masky, které se zúčastní průvodu 17. listopadu. | Foto: Magdaléna Daňková

Již za necelý týden se centrem Prahy projdou masky a alegorické vozy znázorňující palčivé problémy české společnosti u příležitosti oslav sametové revoluce. "Sametovým posvícením slavíme 17. listopadu demokracii a zároveň pomocí satiry upozorňujeme na její problematické stránky," řekl za celou iniciativu FÓR_UM Jakub Otčenášek.

Pražští pořadatelé si tak dávají za cíl přetavit frustraci a hněv ze společensko-politických témat v pozitivní kreativní energii. "Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu. Místo skandování hesel a vrhání pukavců, která společnost rozdělují, chceme naopak pomocí hudby a barevných obrazů vtáhnout do hry všechny diváky," dodal Otčenášek.

Strašák exekuce a Transgas

Průvod je inspirován basilejským svátkem Fasnacht, který umožňuje poukazovat na to, co lidi ve společnosti pálí, a zároveň je pomáhá stmelit. V čele průvodu se tak objeví i dvacítka basilejských pištců a bubeníků.

Do akce i její přípravy se zapojila více než stovka lidí. Mezi účastníky v maskách jsou zástupci iniciativ, které se společenským problémům věnují dlouhodobě. Ať už se jedná o otázky sociální, kulturní, zdravotnické i ekologické.

V průvodu se tak objeví například strašák exekuce poukazující na to, co všechno může dohnat lidi na ulici. Autorem masky je Komunitní centrum Žitná 35 poskytující pomoc ženám v nouzi. Do iniciativy se zapojil také spolek Konsent zasazující se o vzdělávání a výchovu v oblasti prevence a řešení následků sexuálního násilí.

Centrem Prahy však bude kráčet také budova Transgasu v závěsu za veselým bagristou. Autorem masek je spolek Péče o památkovou péči (POPP) usilující o zachování pražských architektonických skvostů, jako je kromě brutalistické budovy na pražských Vinohradech také funkcionalistická vila Na Petřinách.

Vulva za lepší porody

To Divadlo Malá sestra chce upozornit na zastaralé porodnické metody českých lékařů. Vybrali si proto velmi příkladnou masku - obrovskou vulvu.

"České zdravotnictví je extrémně progresivní a díky němu už dnes přirozeně neporodíte. Klystýr, oxytocin, epidurál, sofistikované skákání na břicho, separace a nejpopulárnější ze všech intervencí je nástřih. Chce ho každá žena, je sexy, příjemně bolí, dlouho se hojí a pokud máte opravdu štěstí, jizvu cítíte celý život," citovala satiricky režisérka divadla Martina Čurdová. Cílem divadla je upozornit na to, co se děje v českých porodnicích, a připomenout, že si těhotné ženy často nemohou vybrat způsob, jakým chtějí rodit.

Kromě výše uvedených spolků a iniciativ se zapojí také například česká pobočka Greenpeace či kulturní organizace Roztoč.

Studenti mají čas a měli by se o dění zajímat

Prostor však kromě neziskových organizací dostávají také studenti, a to nejen vysokých škol, ale také středních a základních. Spolupracujícími středními školami je tak například Gymnázium Na Zatlance nebo Scio škola. "Snažíme se prohloubit spolupráci se školami, protože studenti jednak mají čas a jednak by se měli zajímat o to, co se děje ve společnosti a učit se angažovat už odmalička," myslí si Otčenášek.

S maskami pomáhali účastníkům umělci jako například Josefína Jonášová, Kateřina Ebel, Josef Koblic či Marie Veselá. Podle pořadatelů je to i pro ně samotné výzva, aby masky i pamflety vhodně imitovaly hlavní sdělení. A aby také veřejnost dokázala nad informacemi kriticky přemýšlet.

Průvod začíná v jednu odpoledne na náměstí Republiky, poté se přesune Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, Křižovnické náměstí a přes Karlův most na Kampu. Zde následuje pauza, po které se účastníci v maskách zařadí do defilé v rámci akce Korzo Národní. Slavnostní zakončení je plánováno na šest večer na náměstí Republiky.

Hlavní zdrojem financování akce byly letos příspěvky lidí prostřednictvím crowdfundingové kampaně na HitHitu a příspěvek od Magistrátu hlavního města Prahy. Sametové posvícení se koná ve spolupráci s Festivalem svobody zastřešující akce různých iniciativ.

Video: Podívejte se na záběry z loňských oslav 17. listopadu

Největší projev demokracie je, že lidé mohou volit poslance, vládu i prezidenta. Nerozumím lidem, kteří říkají, že je něco v ohrožení, říká Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 18 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy