TikTok vyřazuje videa "ošklivých, tlustých a hendikepovaných lidí" z doporučování

Magazín Magazín
19. 3. 2020 12:22
Správci sociální sítě TikTok dostali nařízení omezovat zobrazování videí od uživatelů, kteří vypadají příliš ošklivě, chudě nebo mají nějaký tělesný handicap. Vyplývá to z nových interních dokumentů, které zveřejnil investigativní zpravodajský web The Intercept.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zveřejněné dokumenty popisují, podle jakých kritérií se mají správci sociální sítě řídit, když vybírají obsah, který se objeví v sekci doporučených videí. Ta je první kategorií, která se uživatelům TikToku zobrazí, když si aplikaci otevřou, a pokud se v ní nějaké video objeví, má daleko vyšší šanci oslovit vysoký počet diváků.

Jak informoval britský list The Guardian, správci dostali instrukce, aby do sekce doporučených příspěvků nezahrnovali videa uživatelů, jejichž postava se nějak odchyluje od běžné normy, uživatelů, kteří jsou příliš obézní či naopak hubení, kteří mají ošklivý nebo nějak deformovaný obličej. "Pokud uživatel nevypadá dobře, bude méně přitažlivé i jeho video, takže nemá smysl ho doporučovat ostatním," citoval deník nařízení.

Červenou na TikToku dostávají i videa, která jsou natočená v ošuntělém a chátrajícím prostředí, protože podobné kulisy podle vedení sociální sítě publikum také spíš odpudí. Mluvčí sociální sítě se hájil tím, že cílem opatření má být prevence proti šikaně a že tím vedení hodlá chránit zranitelné uživatele ze sociálně slabšího prostředí před tím, aby se stali terčem posměchu.

Interní dokumenty, které se dostaly k investigativcům z redakce The Intercept, ovšem žádné zmínky o prevenci šikany neobsahují, což napovídá, že TikTok komunikuje jinak navenek a jinak uvnitř.

Dokumenty současně odhalují, že správci čínské sociální sítě dostali pokyn prosazovat politiku místní vlády i v jiných zemích, kde TikTok funguje. Konkrétně mají za úkol odstraňovat obsah, který podporuje například nezávislost Tchaj-wanu či připomíná události, na něž čínská vláda není zrovna pyšná, jako byl masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

"Pokyny, které se nyní dostaly na veřejnost, se zdají být ty samé, o nichž loni informoval deník The Guardian a které už v té době nebyly platné. V průběhu minulého roku jsme v Kalifornii, Dublinu a Singapuru založili střediska, která dohlížejí na to, jakým způsobem je TikTok moderovaný, a která jsou vedená experty ze zmíněných částí světa. Dohlížíme na to, aby byl TikTok bezpečným prostorem svobodného sebevyjádření," napsalo vedení sociální sítě v oficiálním prohlášení.

Majitelem TikToku je pekingská společnost Bytedance, která se mezinárodní verzi své populární aplikace sice snaží oddělit od své čínské základny, ale mnoho zaměstnanců, již se na jejím chodu podílí, včetně zmíněných správců přesto stále sídlí v Číně. Zatímco obsah amerických uživatelů už je nyní moderován mimo Čínu, videa evropských uživatelů jsou stále kontrolována v Pekingu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy