Facebook smazal obal desky Led Zeppelin z roku 1973 kvůli fotce nahých dětí

Magazín Magazín
20. 6. 2019 10:48
Facebook odstranil z neoficiálního profilu kapely Led Zeppelin kvůli dětské nahotě obal alba Houses of the Holy z roku 1973. Fanoušci na protest založili petici a nahráli na sociální síť fotku znovu, ale správci Facebooku ji buď smazali, nebo jim zablokovali až na tři dny profil.
Obal alba Houses of the Holy
Obal alba Houses of the Holy | Foto: Atlantic Records

Obnažené lezoucí děti na Obrův chodník v Severním Irsku se staly symbolem slavného alba Led Zeppelin. Koláž fotek Aubreye Powella z designérské skupiny Hipgnosis, která se podílela na přebalech alb kapel Pink Floyd nebo Genesis, ale podle Facebooku propaguje nahotu, a proto nemá na této sociální síti místo. Píše o tom web časopisu Classic Rock.

Na fanouškovský profil Led Zeppelin, který sleduje přes 300 tisíc lidí, nahrála přebal desky v roce 2011 správkyně stránky Michelle Kaoticová, když lákala na jednu z akcí souvisejících s kapelou. Kaoticová již v minulosti upozornila na to, že Facebook má s přebalem desky z roku 1973 problém a posílá jí upozornění.

Správkyně profilu proto před pár měsíci v rámci experimentu nahlásila snímek nahého mimina na obalu Nevermind od Nirvany, aby poukázala na pochybný algoritmus, který vyhodnocuje, jestli fotky neporušují pravidla sociální sítě. Tehdy jí administrátoři odpověděli, že fotka je v pořádku. 

Petice proti cenzuře

Rozlobení fanoušci teď založili on-line petici proti cenzuře na Facebooku, kterou později nasdílela Kaoticová i na stránky Led Zeppelin. Protože odkaz obsahoval náhled problematického obrázku, správci ho rovněž odstranili.

"Asi třicet minut po nahrání odkazu na petici na naši stránku jsem obdržela oznámení, že příspěvek je proti zásadám komunity," řekla Kaoticová. "Tak jsem napsala další příspěvek, ve kterém jsem zmínila, že odkaz na petici odstranili. Lidé psali do komentářů, že odkaz sdíleli a od Facebooku jim chodilo upozornění. Odkaz byl pak smazán," dodala Kaoticová, podle které některým diskutujícím sociální síť zablokovala profily na 24 hodin, jiným dokonce na tři dny.

Obal alba je podle všeho obětí algoritmů Facebooku, který automaticky rozpoznává nahrané fotky a ve spolupráci s upozorněním od uživatelů vyhodnocuje jejich vhodnost. Sociální síť v minulosti přiznala, že před publikací automaticky maže až 96 procent fotek, které jsou nějak spjaty s nahotou.

Facebook již v minulosti zakázal přebaly desek Nirvany nebo Jane’s Addiction, později je ale na profily uživatelů, kteří je na sociální síť nahráli, vrátil.

Video: Vězení za komentář na Facebooku? Může se to stát, tvrdí expert

Abychom postihli všechny trestné činy na sociálních sítích, musela by je sledovat polovina policejního sboru a ta druhá je stíhat, říká Aleš Rozehnal | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy