Bojovat proti koronaviru pomáhá i TikTok. Síť vyvrací mýty a ukazuje, jak si mýt ruce

Magazín Magazín
15. 3. 2020 9:57
Sociální síť TikTok, která je oblíbená hlavně mezi dospívajícími a čerstvými dvacátníky, se zapojila do boje se šířením koronaviru. Uživatelé na ní sdílí nejen průběh nemoci, ale také návody na to, jak si správně mýt ruce. Provozovatelé se také rozhodli spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na šíření relevantních informací o nemoci mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Virus s názvem Covid-19 v posledních týdnech hýbe mediálním světem a postupně také sociální sítěmi. Na platformě TikTok, která je oblíbená zejména mezi takzvanou generací Z (lidmi narozenými zhruba po roce 1995, pozn. red.), uživatelé sdílejí svůj boj s touto nemocí.

Někteří z nich ukazují, jak postihla je samotné, zatímco jiní sdílejí své pocity poté, co se dozvěděli, že jim například zrušili dovolenou nebo studijní pobyt v zahraničí. Objevuje se však i řada vtipů. 

Podle britského deníku The Guardian má heslo #coronavirus na TikToku, kde jsou umisťovány příspěvky ve formě krátký videoklipů, více než 5,5 miliardy zhlédnutí. 

Kromě vtípků a osobních příběhů se ale provozovatelé sociální sítě rozhodli využít platformy s miliony uživatelů i k tomu, aby zde šířili relevantní informace, jak virus rozpoznat a jak se před ním chránit. TikTok na projektu spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Společně pak dali dohromady například nejčastější mýty o nemoci, nejpalčivější otázky a odpovědi anebo prostředky, kterými se chránit a které jsou naopak nesmyslné, jako třeba sprejování se alkoholem. 

Ve Vietnamu se na TikToku šíří taneční video ukazující, jak si správně mýt ruce. V klipu účinkuje zpěvák Quang Dang. Video se stalo hitem a lidé začali přidávat svoje vlastní verze "mycího tance". 

Podobnou iniciativu na TikToku a Twitteru zvedla také zpěvačka Gloria Gaynorová, autorka hitu I Will Survive (v překladu Přežiji). Ta ke své originální písničce dodala, že ruce je potřeba si mýt alespoň 20 sekund.

Podívejte se na základní informace o viru:

Co byste měli vědět o koronaviru? Informační klip ministerstva zdravotnictví | Video: Ministerstvo zdravotnictví
 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy