Bojovat proti koronaviru pomáhá i TikTok. Síť vyvrací mýty a ukazuje, jak si mýt ruce

Magazín Magazín
15. 3. 2020 9:57
Sociální síť TikTok, která je oblíbená hlavně mezi dospívajícími a čerstvými dvacátníky, se zapojila do boje se šířením koronaviru. Uživatelé na ní sdílí nejen průběh nemoci, ale také návody na to, jak si správně mýt ruce. Provozovatelé se také rozhodli spolupracovat se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na šíření relevantních informací o nemoci mezi uživateli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Virus s názvem Covid-19 v posledních týdnech hýbe mediálním světem a postupně také sociální sítěmi. Na platformě TikTok, která je oblíbená zejména mezi takzvanou generací Z (lidmi narozenými zhruba po roce 1995, pozn. red.), uživatelé sdílejí svůj boj s touto nemocí.

Někteří z nich ukazují, jak postihla je samotné, zatímco jiní sdílejí své pocity poté, co se dozvěděli, že jim například zrušili dovolenou nebo studijní pobyt v zahraničí. Objevuje se však i řada vtipů. 

Podle britského deníku The Guardian má heslo #coronavirus na TikToku, kde jsou umisťovány příspěvky ve formě krátký videoklipů, více než 5,5 miliardy zhlédnutí. 

Kromě vtípků a osobních příběhů se ale provozovatelé sociální sítě rozhodli využít platformy s miliony uživatelů i k tomu, aby zde šířili relevantní informace, jak virus rozpoznat a jak se před ním chránit. TikTok na projektu spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Společně pak dali dohromady například nejčastější mýty o nemoci, nejpalčivější otázky a odpovědi anebo prostředky, kterými se chránit a které jsou naopak nesmyslné, jako třeba sprejování se alkoholem. 

Ve Vietnamu se na TikToku šíří taneční video ukazující, jak si správně mýt ruce. V klipu účinkuje zpěvák Quang Dang. Video se stalo hitem a lidé začali přidávat svoje vlastní verze "mycího tance". 

Podobnou iniciativu na TikToku a Twitteru zvedla také zpěvačka Gloria Gaynorová, autorka hitu I Will Survive (v překladu Přežiji). Ta ke své originální písničce dodala, že ruce je potřeba si mýt alespoň 20 sekund.

Podívejte se na základní informace o viru:

Co byste měli vědět o koronaviru? Informační klip ministerstva zdravotnictví | Video: Ministerstvo zdravotnictví
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy