Noví Živí mrtví budou rodinný seriál se zombíky

David Kořínek
Aktualizováno 20. 8. 2015 21:16
Do premiéry seriálu Živí mrtví: Počátek konce (Fear the Walking Dead), který navazuje na kultovní sérii Živí mrtví, zbývá pár dní. Celosvětová premiéra je naplánována na 24. srpna.
Plakát nového seriálu.
Plakát nového seriálu. | Foto: AMC

Praha – Nový seriál z dílny americké stanice AMC s názvem Živí mrtví: Počátek konce (Fear the Walking Dead) se divákům po celém světě představí v pondělí 24. srpna. Tvůrci čekají, že naváže na úspěch dnes již kultovní série Živí mrtví (The Walking Dead), kterou televize vysílá od roku 2010.

„Znovu a znovu budeme slýchat, že to není ani seriál dějem předcházející, ani pokračující, ale že je paralelní. Je to seriál sám za sebe. A to znamená, že je velmi odlišný,“ popsal vztah mezi seriály herec Cliff Curtis, který ztvárnil hlavní postavu nové série jmenující se Travis Manawa.

Novinka ze světa Živých mrtvých se odehrává zhruba čtyři týdny před začátkem původního seriálu, tedy v době, kdy se smrtící nákaza měnící lidi v zombie začíná teprve šířit a lidstvo o ní takřka nic neví.

„Myslí si, že je to těžká chřipka nebo virus nebo něco, co odezní, což je logické, protože podle mě je lidskou přirozeností věřit, že všechno bude zase dobré. Tohle není klasický hororový film, je to realistický rodinný seriál, ve kterém se občas stane, že přijde zombie.“ vysvětlil výkonný koproducent a režisér prvních tří epizod nového seriálu Adam Davidson. Diváci se mohou těšit na sérii o šesti epizodách.

Z bažin za sluncem

Děj nového seriálu se ze zeleného venkovského prostředí americké Georgie přesouvá do slunného kalifornského Los Angeles, největšího města USA.

„Je město, kam lidi utíkají, aby mohli začít znovu, a v průběhu seriálu postupně zjistíme, že mnoho z našich postav má za sebou různé věci a také své chyby a rozporuplné činy z minulosti,“ vysvětlil jeden z autorů seriálu Dave Erickson. Postavy se tak mnohdy snaží distancovat od své minulosti, ale propukající apokalypsa je donutí vrátit se k tomu, kým byli kdysi. „Anebo je přiměje se změnit a stát se úplně jinými lidmi,“ dodal Erickson. 

Takzvaný spin-off, tedy vedlejší linka známého příběhu, divákům nových hrdinů představí celou řadu. „Kromě času a místa je jedním z hlavních rozdílů fakt, že Počátek konce má nejpůsobivější vstupní bod, jaký jsem kdy viděl. Když se podíváte na hlavního hrdinu Walking Dead Ricka Grimese, ten je svým způsobem archetyp. Je to muž zákona, šerif, umí střílet a je to rozený vůdce. Existuje spousta důvodů, proč je tohle skvělý vstupní bod do apokalypsy, jenže my jsme si říkali – a co já? Co průměrný člověk, který neumí zacházet se zbraní, který není autorita ani člověk zákona a pořádku, někdo, koho všechny tyhle věci znervózňují o něco víc,“ popsal vznik nových hlavních postav výkonný producent seriálu David Alpert.

Nové postavy v novém prostředí

Děj se točí kolem smíšené rodiny tvořené hispánským učitelem angličtiny Travisem Manawou, výchovnou poradkyní Madison Clarkovou a jejími dvěma dospívajícími dětmi – krásnou a nadějnou Alicí, která je premiantkou plánující univerzitu, a jejím bratrem Nickem, který bojuje se závislostí na heroinu, čímž na sebe strhává většinu rodinné pozornosti.

„Travis a Madison se snaží vyřešit si svůj vztah, jsou opravdu zamilovaní, ale je to nová láska, kterou navíc komplikuje skutečnost, že oba mají svou vlastní rodinu. Madison se snaží vyřešit, co si počít se svým závislým synem Nickem. Takže tihle lidé jsou v koncích, už toho mají plné zuby a jedna ze skvělých věcí na tom, co tvůrci vytvořili je, že tohle je seriál, na který bych se díval i bez zombie,“ pokračoval  Alpert.

„Zatímco v původním seriálu se děj točí především okolo Ricka Grimese, představujícího prověřený prototyp mužného policisty, co si vždy a všude ví rady, “civilista” Travis stejně jako lidé okolo něj působí o poznání křehčeji a uvěřitelněji. V průběhu seriálu pravděpodobně dojde i na setkání s postavami, jež důvěrně známe z původních sérií,“ okomentoval seriál filmový režisér Jakub Hussar.

Čerstvější zombie

„Myslím, že tento seriál je odlišný oproti původnímu hlavně v tom, že je zaměřen na to, co se stalo před tím, jak se celá situace vůbec stala tak vážnou, s co nastane, když veškeré struktury – elektřina, doprava, vláda, lékařská péče a všechny ostatní základní koncepty – prostě zmizí. To je opravdu zajímavý bod pro začátek seriálu,“ pospala start nového seriálu australská herečka Alycia Debnam-Careyová, která ztvárnila nevlastní dceru hlavního hrdiny Alicii.

Stejné aspekty vypichují i samotní tvůrci seriálu. Rozdíl je podle nich v tom, že v Počátku konce nastává situace apokalypsy, oproti tomu v původním seriálu se diváci ocitají v jejím středu. „Je správné zabíjet nebo ne? Tyhle věci se ještě stále rozhodují. Mnohem víc se tady zabýváme tím, zda je morálně správné zombie zabít,“ popsal herec Frank Dillane, který si v seriálu zahrál Nicka Clarka.

A oživlé mrtvoly jsou i dle samotného názvu seriálu jedním z ústředních motivů série. „Jedním z klíčových rozdílů je to, že jsme na samém počátku apokalypsy, takže naši chodci, na rozdíl od chodců v originále, se proměnili velmi nedávno. Vypadají velmi podobně jako lidé a pro hrdiny to znamená, že jsou konfrontováni s někým, kdo byl jejich soused, člen rodiny nebo přítel a najednou na ně ten člověk útočí a snaží se je zabít,“ vysvětlil Erickson.

Tvůrci se tak také potýkali s výzvou, jak ztvárnit počáteční stádia nákazy. U herců tak používali kolorované kontaktní čočky a líčení, aby docílili nemocného vzhledu. Cílem bylo vytvořit schizofrenní prostředí, ve kterém si nikdo není jistý, kdo je živý a kdo „živý mrtvý“.

Hlavně doufám, že se na to lidé podívají, protože je velmi snadné si ten seriál zaškatulkovat jako „seriál o zombie“, ale o tom ve skutečnosti není. Samozřejmě, že uvidíte chodce, ale spíš se budeme zabývat otázkou, kdo je skutečný netvor. Živých je totiž na místě se bát mnohem víc než mrtvých,“ dodal na závěr výkonný producent seriálu Greg Nicotero.

Vznik dalších spin-offů k Živým mrtvým tvůrci nevyloučili.

Trailer Fear the Walking Dead | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 9 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. "nemáme mandát je měnit," tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 15 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 24 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy