Praha - Ztraceni, jeden z nejpopulárnějších seriálů dneška, se od neděle láme v půli i pro ty české fanoušky, kteří neholdují stahování a nemají kabelovky.
Nova začne ve 22.10 premiérově vysílat čtvrtou řadu seriálu, který tvůrci rozplánovali do šesti sezon. Původně ji chtěla nasadit v únoru hned poté, co odvysílala trojku, kterou pravidelně sledovalo přes milion lidí, ale kvůli zámořské stávce scenáristů od toho raději upustila.
Kabelový kanál AXN, který má náskok, protože už část čtyřky na jaře uvedl, se připojí v neděli 7. září. Začne velkým osmihodinovým odpoledním maratonem první poloviny čtvrté série, na kterou týž večer naváže ještě neuvedený díl čtvrté řady.
Stávka změnila plány
Měli to být první Ztraceni, které nerozdělí tradiční vánoční pauza. Šestnáct dílů se plánovalo vysílat kontinuálně od února do června. Jenže kvůli protestům scenáristů, kteří žádali větší podíl na příjmech z nových médií, nastala pauza už po osmi dílech; nebylo co vysílat.
Po ukončení stávky se začalo rychle přepisovat, zhušťovat a finišovat s natáčením na Havaji. Devátý díl se objevil na obrazovkách v USA na konci dubna; série měla nakonec o dvě epizody méně a vyvrcholila tříhodinovým finále There's No Place Like Home odvysílaným na dvě části.
První díl čtvrté série, kterým se děj celého projektu symbolicky dostane přes polovinu, nese název Začátek konce. Trosečníci se v této řadě rozdělí do dvou táborů, přijíždí loď která je má zachránit (nebo ulovit?) a z přeživších vykrystalizuje šestka, která - zřejmě - opustí ostrov jako první.
Hlavně její osudy sledujeme v prostřizích do minulosti i budoucnosti, které sice mnohé osvětlí, ale ještě víc napnou diváky.
Představitel hlavního hrdiny Matthew Fox využil své světové popularity k reklamě na kosmetiku i k přestupu do filmu, objevil se v thrilleru Úhel pohledu nebo Wachovských Speed Racerovi. Opačným směrem přestoupil ve čtvrté sérii do Ztracených herec Jeremy Davies v roli lehce zmateného vědce nebo Ken Leung z hororu Saw.
Čtěte také: Lost přichází o diváky. Cítí se ztracení? Ztraceni i Chirurgové se vrátili, aby dotáhli série Ztracení počtvrté hledají cestu z ostrova i v Česku |
Jak na nedávno na Comic-Conu, svátku filmových a televizních fanoušků, řekl jeden ze spoluautorů seriálu Damon Lindelof, i v páté sérii bude příprava na finále pokračovat hlavně pomocí flashbacků a flashforwardů - a prý tuto metodu použili zcela novým způsobem.
Odliv diváků
Premiéra nové, páté řady se za mořem plánuje na leden příštího roku. Ale možná ji producenti nasadí dřív, aby zabránili dalšímu poklesu sledovanosti.
Tomu se na jaře neubránily ani další velké seriály, protože diváci v pauze způsobené protesty „změnili své návyky" a část se jich už nevrátila. Navíc nebylo na přípravu „postávkových dílů" dost času.
Ztraceni ale čelí už delší dobu námitkám méně oddaných fanoušků, kteří si stěžují na rozvleklý děj a zoufají, že všechno se spíš zamotává a postavy jsou až příliš vymydlené.
První díly Ztracených sledovalo víc než 20 milionů amerických diváků; čtvrtá série začínala ještě s 16 miliony lidí, ale finále vidělo o tři miliony méně.
Tvůrci ale trvají na tom, že v každé chvíli před sebou vidí začátek prostředek i konec celé série. Prezident ABC Entertainment Stephen McPherson uvedl, že diváky čeká naprosto šokující finále.
Asi bude o to překvapivější, že autoři průběžně zamítají všechny fanouškovské teorie, které tvoří spolu s internetem podstatnou část seriálového kultu. Postavy prý nejsou mrtvé, děj se neodehrává v očistci ani v ničí mysli.
A v tajemstvích ostrova nemají prsty mimozemšťané ani nanoroboti. Podle současného vývoje se zdá, že jejich důvodem budou fyzikální anomálie - tomu by odpovídala i jména hrdinů, která často upomínají na slavné filozofy, přírodovědce a spisovatele (Locke, Rousseau, Hume, Austenová nebo Faraday).
Nová mystéria
Přes klesající pozornost se Ztraceni pořád těší z titulu průkopníka takzvaných nových seriálů, kam patří i Prison Break nebo Heroes. Na rozdíl od klasických soap oper si žádají větší pozornost, ale na oplátku nabízejí propracovaný děj s mnoha odbočkami i časovými skoky, napětí, dynamiku i produkci vzdálenou televizním kašírkám.
První díl Ztracených dodnes drží titul nejdražší seriálové epizody, stál přes 10 milionů dolarů a zahájil další sbližování televizního a filmového světa. Producent a spoluautor seriálu J. J. Abrams se ostatně věnuje oběma disciplínám.
Po třetí Mission Impossible chystá nový Star Trek a zároveň je u nového seriálu The Fringe, který se má vysílat na Foxu od 9. září.
I jeho dvouhodinové pilotní epizoda stála okolo deseti milionů dolarů a Abrams ho opisuje jako mix Akt X a hororově mysteriózního cyklu Zóna soumraku. Hrdiny jsou vědec Walter Bishop - prý Frankenstein křížený s Albertem Einsteinem, jeho syn a agentka FBI.