Ostrava - Trůn samozvaného valašského krále Bolka Polívky výrazně rozkýval krajský soud v Ostravě. Neuznal žalobu populárního herce na společnost Valašské království, která podle něj neoprávněně vydělává na jeho duševním vlastnictví.
Sousloví Valašské království Polívka zpopularizoval v 90. letech. V roce 1993 ho do funkce v televizní Manéži jmenoval herec Radoslav Brzobohatý - jinak též valašský prezident.
Poté, co ale podnikatel Tomáš Harabiš název použil ke komerčním účelům, veškerá recesistická nadsázka zmizela.
Polívka nejprve s Harabišem spolupracoval - podepisoval mu například valašské pasy. Pak se ale oba muži názorově rozešli a Polívka podnikatele zažaloval. Po soudu chtěl, aby Harabišovi zakázal název používat a nařídil vymazání ochranné známky.
Soud ale herci nevyhověl. Přiznal mu sice výrazný podíl na popularizaci Valašského království, ale zároveň tvrdí, že Harabiš má na používání tohoto označení právo.
S výrokem ostravského soudu se ztotožňuje i expertka na autorské právo Marie Šebelová.
"Souhlasím s názorem soudu a myslím si, že Bolek Polívka nezíská výhradní právo na značku Valašské království ani u odvolacího soudu," uvedla Šebelová pro Aktuálně.cz.
Rozsudek také ukládá Bolku Polívkovi povinnost uhradit procesní náklady.
Tomáš Harabiš má Valašské království zaregistrované na Úřadu průmyslového vlastnictví jako ochrannou známku v roce 1998, jeho společnost je od roku 2000 zapsaná v obchodním rejstříku. Bolek Polívka se brání "pouze" právem na duševní vlastnictví.
Valašské království, s.r.o. provozuje řadu podnikatelských aktivit: nabízí například zážitkové balíčky a pořádá kulturní akce.
Sám Tomáš Hrabiš připouští, že ho inspiroval Polívka, ale firma herci podle podnikatele začala vadit až poté, co se ukázala výdělečnost "královského" byznysu.