Taky kandiduju, kámo! Paris vrací úder McCainovi

Red Kul
6. 8. 2008 19:31
V internetovém klipu se dala do služeb politické satiry
Paris Hiltonová pózuje ve své plesové róbě.
Paris Hiltonová pózuje ve své plesové róbě. | Foto: Aktuálně.cz

Washington (AP) - I americké prezidentské volby začínají žít na internetu vlastním virtuálním životem. Skeče reagují jeden na druhý v kousavé diskuzi, která dává prostor nezměrné kreativitě. Nejde už zdaleka jen o spoty kandidátů, dokonce ani o klipy a parodie, které natočili jejich neznámí fanoušci či odpůrci. 

V úterý se na populární internetové stránce Funny or Die objevil klip, v němž Paris Hiltonová reaguje na reklamní spot Johna McCaina. Republikán v něm minulý týden demokratického oponenta Baracka Obamu přirovnal k ikonám amerického showbyznysu - a kromě Britney Spears použil jako příklad právě jméno dědičky hotelového impéria.

Profesionální celebrita na to teď reaguje; a nutno říct, že v odpovědi se snad poprvé v životě projevila jako vtipná bytost.

McCainova reklama vykresluje Obamu jako osobnost s postavením světové celebrity, která ale vystupuje až příliš sebevědomě a nehodí se do role hlavy státu.

Jack Nicholson
Jack Nicholson | Foto: Reuters
Čtěte také:
Rapper Ludacris uráží McCaina. Z lásky k Obamovi
Nicholsonovo video pro Clintonovou je hitem internetu

"Je největší celebritou na světě," říká tu McCainův hlavní poradce Steve Schmidt. "Chtějí ale Američané za prezidenta největší světovou celebritu, anebo amerického hrdinu?"

Spot - samozřejmě dostupný na internetu - je sestříhán ze záběrů Britney Spears a Paris Hilton společně s davem lidí, kteří si přišli poslechnout Obamův projev v Berlíně při jeho evropském turné. Do toho zaznívají tvrzení, že demokraté chystají zvyšování daní a rozšíření dovozu ropy.

Není sice známo, kdo napsal scénář k dotyčnému skeči, kterým na to Paris reaguje, je v něm ale minimálně tak přesvědčivá, jako dokáže být třeba Lucie Borhyová při čtení zpráv.

Obsah klipu je zhruba následující: začíná vážným komentářem, že McCain je zřejmě nejstarší celebritou na světě a je tak starý, že pamatuje ještě doby, kdy byl tanec hříchem a pivo se pilo z korbelů - k tomu jsou použity záběry na kostlivce ze seriálu Příběhy z krypty a na metuzalémského mistra Yodu z Hvězdných válek.

McCain byl za vietnamského zajetí často držen na slunci. Dnes je kvůli tomu náchylný k rakovině kůže
McCain byl za vietnamského zajetí často držen na slunci. Dnes je kvůli tomu náchylný k rakovině kůže | Foto: Reuters

Pak se objeví na lehátku u honosného bazénu sama Paris v luxusně zlatých plavkách s lodičkami na nohou, culíky ve vlasech, růžovou rtěnkou na rtech a s módním magazínem v rukou.

„Ahoj, Ameriko, jsem Paris Hiltonová a jsem taky celebrita. Jenom nejsem ze starých časů a neslibuju žádnou změnu jako ten druhý chlápek. Jsem jen senza (v originále hot),"  řekne a má přitom pomyslný jazyk v koutku úst.

„Ale když mě ten vrásčitej, bělovlasej chlápek použil ve svý kampani, znamená to, myslím, že kandiduju na prezidentku. Takže díky za podporu, bělovlasej kámo. Chci, aby Amerika věděla, že jsem jako totálně připravená vést tuhle zemi."

Potom Paris začne rozebírat energetickou politiku a navrhne udělat „hybridní řešení" z návrhů obou kandidátů: spojit McCainem navrhovanou těžbu ropy na volném moři a Obamovy impulsy k vývoji nových technologií.

„Energetická krize je vyřešena! Uvidím vás v předvolebních debatách, čubky! A teď mě omluvte, musím si vybrat viceprezidentku, přemýšlím o Rihanně."

Střih, třepetající se americká vlajka a povinné potvrzení autentičnosti internetových klipů, které Paris odkoukala od Jacka Nicholsona, když propagoval Hillary Clintonovou - „Jsem Paris Hiltonová a schvaluji tuto zprávu jako autentickou. Myslím, že je totálně senza boží." 

Barack Obama zdraví dvousettisícový dav, který se shromáždil kolem berlínského Sloupu vítězství, aby si vyslechl jeho projev
Barack Obama zdraví dvousettisícový dav, který se shromáždil kolem berlínského Sloupu vítězství, aby si vyslechl jeho projev | Foto: Reuters

Minimálně s podivem zůstává, že reputací nejnezodpovědnější celebrita světa vstoupila do předvolební kampaně coby rozhodčí a ukázala, že McCainův spot už je přespříliš.

První reakce na sebe nenechala dlouho čekat. McCainův mluvčí  Tucker Bounds už prohlásil, že se zdá, že Hiltonová podporuje jeho kandidáta - a ačkoli není tak velká celebrita jako Obama, její energetický plán je lepší než Obamův.

Matka Paris Hiltonové se svým manželem nedávno přispěla na McCainovu kampaň, nyní ale prohlásila, že poslední McCainova reklama je „naprostou ztrátou času v situaci, kdy miliony lidí řeší ztrátu domovů a práce".

Nová média už tradičně ve volbách nahrávají demokratům. Že má Barack Obama spoustu příznivců mezi umělci a hudebníky zvlášť, je známá věc. Ale nemusí z toho mít jen užitek; když to myslí dobře a poctivě rapper, bývají z toho trable.

Obamův fanoušek Ludacris z lásky natočil a na web vystavil song Obama is here, ve kterém všem vysvětlil, že jeho favorit je nejlepší kandidát a že „world is ready for change 'cause Obama is here". A pro jistotu připomněl, že ti ostatní jsou stejně absolutní pitomci a mentálové.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy