Úspěch seriálu Ulice? Zobrazuje běžný život, říká ředitelka

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
5. 9. 2015 7:00
Seriál Ulice slaví deset let. Mohou si scénáristé dělat s postavami a dějem, co chtějí, a má vliv na směřování seriálu přání diváků? Přečtěte si rozhovor Aktuálně.cz s kreativní producentkou.
Foto: archiv TV Nova

Praha – "Nikdy nepřijímáme řešení na první dobrou, to by bylo vše moc jednoduché, prvoplánové a čitelné, Smrt je pro nás krajní řešení, ke kterému saháme s rozmyslem a s vědomím, že to je nevratné rozhodnutí," vysvětluje kreativní producentka televizního pořadu Ulice Silvia Klasová, jak se tvoří scénář jednoho z nejdéle trvajících seriálu v Česku.

Dva paralelně natáčející štáby, množství herců, režisérů a v současné době i kolem 22 píšících scénáristů. To vše stojí za jednou pražskou fiktivní ulicí s krámkem, kadeřnictvím, hospodou a firmou na výrobu hraček, která každý vysílací den přiláká kolem jednoho milionu diváků.

Proč si Češi oblíbili každodenní příběhy obyčejných lidí a může být Ulice opravdu nekonečným seriálem? Přečtěte si rozhovor s kreativní producentkou televize Nova k desátému výročí Ulice.

Aktuálně.cz: Seriál Ulice se na obrazovkách drží už deset let. V čem myslíte, že tkví její úspěch?

Silvia Klasová: Myslím, že diváci mají rádi příběhy, které stojí nohama na zemi a připomínají jim jejich každodenní život. Právě každodennost nejen ve smyslu vysílání, ale i tempa vyprávění příběhu a kopírování reality, je podle mě klíčová. Snažíme se, aby se divák v Ulici našel, aby se dokázal ztotožnit s některým z příběhů nebo postav a chtěl vědět, co s nimi bude. Aby se o ně bál, smál se s nimi, fandil jim nebo třeba na ně i chvíli nadával, když vidí, že se řítí tam, kam nemají.

Kromě skvělého a profesionálního štábu, který se na výrobě Ulice podílí, bych vyzvedla jednu hodně důležitou složku a tou jsou naši herci. Ulicí prošla veliká herecká jména a i dnes v ní hrají herecká esa všech generací. A i díky jejich skvělým hereckým výkonům je Ulice pořád uvěřitelná a oblíbená.

A.cz: Střídání herců chápu, ale je běžné, že se na jednom projektu střídá takové množství režisérů i scénáristů? Nekomplikuje to natáčení?

Ulice má za sebou už deset let existence, takže si myslím, že by spíš bylo divné a možná i nežádoucí, kdyby k žádné obměně nedocházelo. Jinak musím říct, že složení štábů, režisérů a taky například autorů dialogů je poměrně stabilní. Třeba co se týče režisérů, dlouhodobě spolupracujeme s těmi, kteří se v Ulici osvědčili. Každý z nich má na starosti natočení deseti dílů, pak ho vystřídá další. To zaručuje, že Ulice neustrne a bude pořád svěží díky rozličným režisérským rukopisům.

A.cz: V jednom rozhovoru se nechal Tomáš Baldýnský slyšet, že točit Ulici bylo náročné a komplikované. V čem je tvorba nekonečného seriálu tak jiná?

Ulice má svá specifika. Přeci jenom, je na obrazovce od pondělí do pátku, přibližně deset měsíců v roce. To je neuvěřitelné kvantum obsahu, který musíme vymyslet a natočit. A to samozřejmě při zachování kvality a se snahou dělat Ulici pořád lepší, nespokojit se jenom s tím, že se jí daří. Takže točíme až na krátkou vánoční a o něco delší pauzu přes léto paralelně ve dvou štábech. A to není jednoduché, hlavně pro plánování.

A.cz: Mají autoři seriálu volnou ruku? Mohou si dovolit popustit uzdu své kreativity?

Mohou, dokonce je to žádoucí. Ale ruku tak úplně volnou samozřejmě nemají, musí brát v úvahu spoustu finančních či produkčních omezení – což je někdy paradoxně přiměje k tvořivějšímu řešení situací.

A.cz: Kolik lidí vůbec za scénářem stojí?

U nás se scenáristé dělí na tým autorů dějových linek a tým autorů dialogů. Těch je aktuálně dohromady 22 i s dramaturgy, šéfautorem a šéfdramaturgem. Neplechu to nedělá, naopak, je to, myslím, k prospěchu věci, abychom zachovali pestrost příběhů i postav, a nesklouzli do jednobarevné nudy.

A.cz: Kritici tohoto televizního žánru poukazují na to, že si s ním scénáristé dle libosti hrají a upravují ho na úkor kvality. Kdy provádíte radikální změny a proč?

Neřekla bych, že to děláme dle libosti. Naopak, vždy diskutujeme a ze všech stran rozebíráme rozličné možnosti, které nám daný příběh a varianta jeho vývoje skýtá. Nikdy nepřijímáme řešení na první dobrou, to by bylo vše moc jednoduché, prvoplánové, čitelné. My v Ulici nechceme ani prvoplánovou předvídatelnost, ani samoúčelné atrakce. A to právě s jediným cílem – aby byla Ulice kvalitnější a zajímavější. Smrt je pro nás krajní řešení, ke kterému saháme s rozmyslem a s vědomím, že to je nevratné rozhodnutí.

Seriál Ulice

seriál Ulice
  • první díl se na televizních obrazovkách Novy objevil 5. září 2005
  • vysílá se každý všední den a seriál sleduje osudy obyvatel jedné pražské ulice
  • natáčí se převážně v ateliérech v Hostivaři v Praze
  • na režisérskou židli usedli během deseti let Dušan Klein, Otakar Kosek nebo Milan Růžička
  • na scénáři se kromě řady dalších jmen podílela i Irena Obermannová, Martin Šafránek nebo David Smoljak a Petra Uselová
  • hlavními hereckými hvězdami jsou Rudolf Hrušínský, Pavla Tomicová, Milena Steinmasslová, Jaroslava Obermaierová, Ljuba Krbová, Michaela Maurerová a další

A.cz: Seriál je divácky velmi úspěšný, přihlížíte při tvorbě scénáře i k přání diváka?

Hlas a názor diváků je pro nás ten nejpodstatnější, Ulici děláme pro ně, ne pro sebe. Tak třeba jsme Emu Toužimskou vrátili zpátky do rodiny Liškových. Mnohdy je to i tak, že přání diváků tušíme a chceme vyslyšet, ale snažíme se oddálit chvíli, kdy se to přání naplní – ne ve smyslu, že bychom děj uměle natahovali – ale právě proto, že nechceme mít předvídatelné příběhy, které nikoho nepřekvapí. Stejně jako v životě, i v Ulici je cesta k šťastnému konci dlážděná mnohými komplikacemi a zvraty.

A.cz: Ulice se prý natáčí v hostivařských ateliérech. Nic tedy v reálu nestojí? Ani samotná ulice?

Ale ona stojí i v reálu, je skutečně postavená, a to velice poctivě a věrně – i když v areálu ateliérů. Kromě natáčení v prostorech ateliérů točíme i v mnoha reálech, namátkově aktuálně ve skutečné nemocnici, ve škole, v různých skutečných bytech atd. Točili jsme už i v lázních, v kostele, na letišti. A třeba nedávno jsme byli v kempu u Máchova jezera a vyšli z toho moc povedené letní díly.

A.cz: Přijde Vám, že seriál může být opravdu nekonečný? Co ještě mohou autoři vymyslet nového?

Může, v to pevně věřím. Navíc když vidím to nasazení, se kterým ho všichni vymýšlí a realizují, tak jsem si jistá, že si diváky udrží. Ulice je jako život a jak všichni dobře víme, život pořád přináší něco nového.

A.cz: Co plánujete na další sezóny? Neprozradíte něco o nových hercích, zvratech atd.?

Jedenáctou sezonou vstupujeme do další dekády Ulice. Pro diváky, kteří volali po postavách z minulosti, jsme připravili návrat oblíbené kadeřnice Digi, která se do Ulice vrátila za tragických okolností. S pomocí přátel si teď bude muset zařídit zbrusu nový život, do kterého jí ale už brzy vstoupí bývalý manžel a kriminálník Tony, který si na ni pořád myslí.

Už brzy porodí Světlana Nyklová a diváci se tak konečně dozví, jestli bude mít Lumír syna nebo dceru. Celou rodinu Nyklových ale kromě rodinného štěstí čeká i ohrožení v podobě bezskrupulózní podnikatelky Květy.

Adrianě Peškové se do života vrátí její otec, alkoholik Evžen Šmýd, a Pešek bude mít co dělat, aby všichni ustáli Adrianinu snahu zachránit jej a taky Evženovu specifickou povahu. Do toho Peška čeká lov na sumce Vincka, který přinese hodně vtipných momentů. Anička Lišková propadne kouzlu sebehledání a až příliš blízko si k sobě pustí léčitelku Helenu Halamovou a Farské čeká na podzim jedna těžká zkouška.

Terezu Jordánovou překvapil její bývalý milenec, ženatý Roman Šámal, který se rozhodl odejít od rodiny a začít s ní nový život. Tereza má pocit, že se konečně dočkala, jenže Romanova žena Daniela se ho nemíní vzdát. To je v kostce nastíněný začátek podzimu jedenácté sezony.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy