Tonda Blaník je zpět. Nejvlivnější český lobbista bude nadělovat dárky politikům

Luboš Kreč Luboš Kreč
29. 12. 2016 16:00
Internetová televize Stream.cz začne v pátek 30. prosince vysílat pátou řadu seriálu Kancelář Blaník o zdatném lobbistovi, který se svými dvěma kolegy orchestruje celou českou politiku. Nová řada bude mít 14 dílů, s natáčením se začalo v polovině prosince.
Kancelář Blaník.
Kancelář Blaník. | Foto: Stream.cz/Nikolas Tušl

Mikuláš normálně obchází domácnosti s čertem a andělem 5. prosince, kdy naděluje dětem buď sladkosti, nebo brambory s uhlím, podle toho, jak se chovaly. Letos se ale vrátí před koncem roku ještě jednou a podaruje politiky za jejich výkony v končícím roce. Pro sváteční potřeby se přejmenuje na Antonína "Tondu" Blaníka.

Pátá řada populárního satirického seriálu odstartuje v pátek 30. ledna a její úvodní díl se má nést právě v mikulášském duchu. "Tonda Blaník v něm jako Mikuláš po právu odměňuje politiky podle toho, jak se v uplynulém roce chovali, jak byli hodní," přibližuje režisér Marek Najbrt.

S natáčením se začalo v polovině prosince, hotové už jsou dva díly. Natáčecí plán měli tvůrci nachystaný od jara, celkem se na internetové televizi Stream.cz objeví v týdenních rozestupech 14 dílů.

"Funguje to tak, že se jednou za 14 dní sejdeme na dva dny a během nich natočíme dva díly. S tím, že každý týden se pravidelně schází scenáristé a ty dva díly připravují. Mnohdy je to dokonce tak, že točíme v úterý a ve středu a v pátek jde jeden z těch dvou dílů ven," říká producent a spoluautor projektu Milan Kuchynka ze studia Negativ, které Kancelář Blaník vyrábí.

První řadu začal Seznam.cz na své video stránce vysílat na jaře 2014, ta poslední, čtvrtá skončila letos v dubnu. Blaník si v průběhu času získal velkou popularitu, každý díl zhlédne v průměru půl milionu diváků. Jeho autoři přitom původně námět nabízeli i České televizi, ale ta je odmítla.

Seriál s nadsázkou komentuje a paroduje dění v politice, jeho hlavní hrdina je lobbista Antonín Blaník, který se svými dvěma spolupracovníky z pozadí ovládá Hrad, parlament i vládu. Oblíbenými terči tvůrců, mezi nimiž nechybí režisér filmu Venkovský učitel Bohdan Sláma nebo představitel Blaníka Marek Daniel, jsou prezident Miloš Zeman nebo Andrej Babiš.

"Seriál jsem samozřejmě sledoval a moc jsem se nasmál. Vykresloval mě zkresleně, ale na to jsem si už u médií zvykl. Ale u satiry mě to moc bavilo. Byl to skvělý humor, už se těším na další řadu. Politické satiry máme strašně málo," tvrdí ministr financí Babiš.

Politici někdy dělají parodii sami na sebe a my jim nestačíme, tvrdí scenárista Kanceláře Blaník Robert Geisler. Autoři už prý připravují i díl o prezidentovi a hledání Peroutkova článku.
17:12
Politici někdy dělají parodii sami na sebe a my jim nestačíme, tvrdí scenárista Kanceláře Blaník Robert Geisler. Autoři už prý připravují i díl o prezidentovi a hledání Peroutkova článku. | Video: Martin Veselovský

Že je častým terčem Blaníkových spádů, nevadí ani šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi: "Mám nesmírně rád politickou karikaturu, patří ke svobodné veřejné diskusi. Nikdy jsem se nezlobil na žádnou, ani tu nejdrsnější politickou karikaturu. Uráží mě naopak často noblesně pronesené pomluvy. Pokud se člověk urazí nad karikaturou, tak se bere moc vážně."

A v to, že Kancelář Blaník bude pokračovat i dalšími řadami, věří také Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, jehož v jednom z nejlepších dílů komicky ztvárnil herec Pavel Liška. "Samozřejmě jsem si nenechal ujít díl s Pavlem Liškou. Výkonu mohu jen zatleskat. Ostatně, kterému tiskovému mluvčímu se poštěstí, aby ho hrál tak skvělý herec? Je dobře, že Kancelář Blaník vznikla. Kvalitní satiry po éře České sody je pomálu a citelně u nás chybí. Takže jen houšť a větší kapky!"

S tím, jak se Blaník etabloval jako úspěšný seriál, se postupně objevilo několik spřízněných projektů. Česká televize zkusila štěstí například se seriálem Kosmo, který si také utahuje z politiky a byrokracie. Na internetu se pak objevil žánrově podobný seriál Vyšehrad, který zase paroduje svět profesionálního sportu, fotbalu speciálně. Tým kolem Milana Kuchynky zabodoval na Stream.cz také parodickým seriálem ze světa autobazaru Monte Carlo s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli.

A objevily se v mezičase nabídky, aby odešli s Blaníkem ze Seznamu ke konkurenci? "Bylo jich docela hodně, ne jedna. Ale my jsme to odmítli."

Halka Třešnáková alias asistentka Lenka a seriálový "Žížala" Michal Dalecký nejen o nečekaném úspěchu Kanceláře Blaník. | Video: Daniela Drtinová, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 37 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy