Na ČT odhalí Ďáblovu lest. Jejím původcem je Strach

Hana Volencová
15. 2. 2009 11:35
Codex Gigas je od neděle i na obrazovkách
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V době ekonomické krize asi neexistuje před začátkem pracovního týdne lepší zábava než si bezpečně užít trochu strachu na televizní obrazovce.

Česká televize v neděli od 20 hodin uvede na prvním programu úvodní část televizního filmu Ďáblova lest režiséra Jiřího „Lotranda" Stracha. Po tři nedělní večery budou diváci moci sledovat kriminální příběh s mysteriózními prvky, který vznikl podle scénáře záhadologa a cestovatele Arnošta Vašíčka.

K námětu, jemuž se věnuje už od roku 2002, ho inspiroval Codex Gigas neboli Ďáblova bible, který se shodou okolností stal mediální celebritou předloňského podzimu.

Švédové tehdy obří manuskript na několik měsíců uvolnili ze svých, za třicetileté války nastálo „vypůjčených" sbírek, a Codex se tak ze Stockholmu dočasně vrátil zpět do vlasti. Stovky Čechů denně stály fronty, aby záhadami opředenou knihu mohly na několik okamžiků spatřit na vlastní oči v pražském Klementinu.

Foto: Aktuálně.cz

Téma tedy vskutku atraktivní a k filmovému zpracování svádí už jen kvůli popularitě ohromného svazku s neobvyklým vyobrazením ďábla na jednom z mnoha pergamenů. Právě tento výjev a několik vyříznutých listů jsou hnacím motorem celého příběhu.

Děj se odehrává v současnosti. Policejní komisař Sumara je přivolán k neobvyklému případu. Studentka archeologie, která pracovala společně se spolužáky a dvěma pedagogy na vykopávkách v Podlažicích na Chrudimsku, o vlásek unikla rituální smrti a ztratila paměť. Do pardubické nemocnice se dostala potřísněná nejen vlastní, ale i hadí krví a po těle má namalované podivné znaky. Včetně trojice šestek na čele.

Sumara si s okultismem neví rady, a tak požádá o pomoc religionistu s příhodným jménem Runa. Ten podle obrazce na dívčině těle odhalí snahy o nejtemnější rituál černé magie - vyvolání Satana. Komisař se navíc dozvídá o jiném podobném případu, který se stal před časem v hlavním městě.

Ďáblova bible (Codex Gigas)
Ďáblova bible (Codex Gigas) | Foto: Wikimedia Commons
Čtěte také:
Ďáblova bible odletěla. Strach podle ní točí film

Vše spolu začíná podivně souviset: kousek starého pergamenu na místě činu, nálezy neobvykle pohřbených lidí v Podlažicích, vidění starého exorcisty z broumovského kláštera, pentagramy s číslicemi uprostřed. A všechno ukazuje na klíč k případu - Codex Gigas. V Podlažicích byl před sedmi sty lety sepsán, v Broumově byl po dvě staletí uložen, několik listů chybí a při jeho vzniku prý pomáhal sám ďábel.

Foto: Aktuálně.cz

Znepokojivé je, že vraždám podle všeho není konec. Sumara za pomoci nové kolegyně a religionisty musí jednat rychle. Nic ale není tak jednoduché, jak se původně zdálo.

Do svého dalšího východočeského filmu (po ceněné dvoudílné Operaci Silver A) režisér Strach obsadil známé české herce: religionistu Runu hraje Ivan Trojan, mladou vyšetřovatelku Aňa Geislerová, komisaře Sumaru Jiří Dvořák. V dalších rolích se objeví Stanislav Zindulka, František Němec, David Prachař, Jitka Schneiderová, Jana Štěpánková nebo Barbora Munzarová.

I mezi omladinou volil režisér převážně už prověřené tváře - uvidíme Terezu Voříškovou, Kryštofa Hádka, Filipa Tomsu, Vojtěcha Dyka nebo  Hanu Vágnerovou. A velmi vyrovnané a přirozené herecké výkony patří určitě ke kladům.

Jiří Strach
Jiří Strach | Foto: Jiří Bačák

První díl má název Noc hadů, další Vražedný kód a Brána nebes. Ještě před úvodní částí, tuto neděli v 19:40, poběží na ČT2 film o filmu Ďáblova lest.

„Téma spojené s Ďáblovou biblí jsme probírali už někdy od roku 2002. Původní verze byla historická s poutavou hypotézu vzniku tajemné knihy. Po mnoha diskusích jsme se rozhodli, že natočit tak nákladný projekt v historickém koloritu není reálné, a nakonec se přiklonili pro současnou detektivku. Pro mne je velmi zajímavé, že některé situace, které byly ve Vašíčkových scénářích pouhou hypotézou, se v průběhu psaní dalších verzí scénáře staly skutečností. Například existence rituálních vražd nebo nedávné odhalení tajemných podlažických hrobů," drží „mystickou" linii i dramaturgyně ČT Marča Arichteva. 

Napínavý film, který v sobě spojuje detektivní zápletku, historická fakta, mystické prvky a pracuje i s tématem hypnózy a reinkarnace, se netočil jen v Praze. Velká část vznikla právě v  Pardubicích, štáb zavítal i do reálných prostor Broumovského kláštera a Podlažic.

Během padesáti natáčecích dnů vzniklo "příjemně strašidelné" televizní dílo, které by mohlo v kinech s klidem strčit do kapsy jiné uváděné snímky. Příběhu by nicméně prospělo, kdyby nebyl rozdělen na tři části, protože se v něm objevuje řada detailů a souvislostí, které je za týden snadné zapomenout.

Ani by nebylo nakonec nutné ho kvůli tomu tak moc sestříhat. Škoda; ale v televizi to máte zadarmo.

 

Právě se děje

Další zprávy