Ďáblova bible odletěla. Strach podle ní točí film

Jitka Gráfová
12. 3. 2008 15:17
Historický unikát valdštějnskou výstavu neporazil

Praha - V úterý za "přísných bezpečnostních opatření" doputovala zapůjčená Ďáblova bible zpět do Švédska. Byl to symbolický závěr pobytu pro novodobou mediální hvězdu, kterou nakonec vidělo přes 61 tisíc lidí  a inspirovala i filmaře Jiřího Stracha.

V úterý ráno byl rukopis převezen na letiště a letadlo Armády ČR jej přepravilo zpět do Švédska, kde bude uložen ve sbírkách švédské Královské knihovny ve Stockholmu.

Nakonec byla megakniha vážící tři čtvrtě metráku k vidění od 20. září loňského roku až do 9. března. Kvůli bezpečnostním opatření a omezenému počtu návštěvníků ale nestačila na "konkurenční" historickou výstavu o Albrechu z Valdštejna, která přilákala téměř 150 tisíc návštěvníků.

Jestli je ďábel muž či žena nezjistíte ani při podrobném zkoumání
Jestli je ďábel muž či žena nezjistíte ani při podrobném zkoumání | Foto: Ludvík Hradilek

Díky vojenským manévrům,  televizním reportážím a spekulacím "co kdybychom ji Švédům třeba nevrátili" se nicméně návštěvností vyrovnala výstavě o Josefu Ladovi, kterou uspořádal Obecní dům.

U příležitosti vystavení bible vyšly čtyři knihy (včetně překladu historického románu z němčiny) a  byly natočeny dva dokumentární snímky.

Režisér Jiří Strach nyní připravuje pro Českou televizi i hraný film, v němž právě Bible hraje důležitou roli. Scénář k třídílnému snímku Ďáblova lest napsal záhadolog a cestovatel Arnošt Vašíček

"Policejní komisař Sumara řeší případ, kdy napadené dívce kdosi namaloval na tělo magický
znak. Krev není lidská, ale hadí. O pomoc při vyšetřování je požádán znalec satanských sekt a specialista na okultismus doktor Runa. Pátrání ho přivádí do bývalého benediktinského kláštera v Podlažicích, kde dívka spolu s dalšími studenty archeologie pracovala na vykopávkách," popisuje scénář Kateřina Vilímková z ČT.

Právě v benediktýnském klášteře v Podlažicích se na počátku 13. století nacházela Ďáblova bible. Podle dochované legendy ji tam - prý s pomocí ďábla za jedinou noc napsal - mnich kající se z těžkého hříchu.

Hlavní roli ztvární Ivan Trojan, policejního komisaře Jiří Dvořák, v dalších rolích se objeví Aňa Geislerová, Stanislav Zindulka, Jakub Prachař a další.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy