Kultovní Twin Peaks se v květnu vrátí. Comeback Davida Lynche bude jeho největší tvůrčí výzvou

Martin Svoboda Martin Svoboda
18. 4. 2017 11:10
Městečko Twin Peaks patří mezi nejvýraznější seriálové kulty, často je označováno za dědečka současné televizní renesance. Kvůli třetí řadě se nyní David Lynch vrací za kameru, aby po deseti letech nabídl víc než reklamu nebo videoklip. Nad seriálem bude stát ještě pevněji než dřív – je to ale dobře? Neztratí se umělec Lynchova formátu ve svých ambicích, když nyní rozhoduje o všem?
Twin Peaks
Twin Peaks | Foto: Showtime

Kultovní filmař David Lynch se ponořil do hudební tvorby a nový snímek nenatočil už deset let. Změna prostředí nejspíš prospěla jeho klidu a pohodlí, protože zatímco jeho poslední režijní a scenáristické vize začaly být přijímány bez dřívějšího nadšení, pro hudební průmysl byl neokoukaný a čerstvý.

David Lynch
David Lynch | Foto: ČTK

Těžko říct, jestli šlo o upřímnou změnu zájmu, nebo útěk do prostředí, které mu bylo v tu chvíli víc nakloněné. Dlouho to ale vypadalo, že se nemá v plánu za kameru vrátit. Přesto překvapil a již brzy uvede třetí řadu pověstného seriálu Městečko Twin Peaks.

Tentokrát se vším všudy

Od vraždy Laury Palmerové uplynulo takřka přesně pětadvacet let, tedy právě tolik času, kolik zavražděná dívka v poslední scéně seriálu určila do chvíle, kdy se opět setká s agentem Cooperem. Ve splnění tohoto slibu doufal vzhledem k Lynchově rezignaci na kinematografii málokdo (v roce 2001 navíc označil Twin Peaks za mrtvé). Nakonec se však dohodl s americkou kabelovou stanicí Showtime a scénář na dva filmy sepsaný ještě v devadesátých letech rozpracoval do televizní podoby.

Svůj comeback pojal svědomitě. Zatímco v původních dvou řadách byl především showrunnerem, tedy mužem, jenž stojí za konceptem, ale samotný scénář a režii svěřuje svému týmu, tentokrát se obojího chopil osobně, jen s pomocí své pravé ruky Marka Frosta.

Pokud se tedy dosavadní dvě série Twin Peaks jevily jako "pořádná lynchovina", během třetí řady si možná divák bude muset posunout laťku, protože až nyní rozhoduje Lynch o každé větě, záběru a dokonce marketingu - jeho kontrola nad projektem je prý úplná a své absolutní pravomoci nekompromisně využívá.

I proto není překvapivé, že ven nepronikly žádné informace o ději, odhadovat se dá jen podle seznamu herců, kteří přislíbili účast. Vzhledem k tomu, že se vrátí mimo jiné Kyle MacLachlan coby Dale Cooper i Sheryl Lee jako Laura Palmerová, bude Twin Peaks pravděpodobně plynule pokračovat. A to přestože samotná produkce si dává pozor, aby nové díly neoznačovala jako "třetí řadu" - považuje je za oddělený projekt navazující na ten předchozí. Nově jsou obsazeni Lynchovi oblíbení herci Laura Dernová a Naomi Wattsová, ale třeba i Michael Cera.

Až příliš volnosti?

Důležitější než samotný příběh, jemuž pravděpodobně divák stejně nebude mít možnost plně porozumět, jsou ale styl a atmosféra. Většina fanoušků nejspíš očekává stejnou směsku černého surreálného humoru, bizarních postaviček a skrytých fóbií jako minule. Jenže čekat, že se Lynch po takové době k Twin Peaks vrátil jen proto, aby zopakoval stejnou formuli, se jeví trochu pochybně.

V tomto ohledu nemusí být jeho absolutní kontrola zas takovou výhrou. Ve své tvorbě, předně posledním filmu Inland Empire, se vzdálil i mnoha svým dosavadním obdivovatelům. A jeho příklon k syrovému digitálnímu obrazu, s nímž experimentuje i v klipech a krátkých filmech, vzbudil další pochybnosti o tom, jestli Lynch coby studovaný animátor, a tedy znalec obrazu, svými "ošklivými" záběry prostě jen samoúčelně neprovokuje.

Zdá se, že aby bylo Twin Peaks takové, jaké ho jeho fanoušci očekávají a jak by ho přijali, musí Lynch nevyhnutelně zařadit zpátečku a vzdát se vypravěčských a estetických principů, které si za to čtvrt století osvojil. Nic jiného mu nezbývá, když televizní seriál má v důsledku jeden jediný úkol - udržet co nejdéle zájem. A pokud by k Twin Peaks přistoupil jako k Inland Empire, kolik lidí by si pustilo druhou epizodu?

Největší otázkou ohledně nového Twin Peaks tedy je, jestli autor pověsti a směřování Davida Lynche dokáže sjednotit svůj styl se zájmy televize, udělat dostatek ústupků a zároveň si zachovat hranu, aby se Twin Peaks vrátilo ve formě. Vysílat se bude od konce května, bude mít 18 epizod a v Česku se distribuce chopí HBO.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy