Recenze: Rusko okupuje Norsko kvůli ropě. Severský seriál ukazuje mrazivou vizi budoucnosti

Jan Gregor Jan Gregor
Aktualizováno 11. 1. 2017 22:11
Skandinávský thriller Okupace podle námětu spisovatele Jo Nesbøa vysílá Česká televize. Seriál výborně pracuje s napětím a staví hlavně na skvělých hercích, jejichž výkon přenese diváka přes některá méně přesvědčivá místa v ději, tvrdí filmový publicista Jan Gregor.
Okupace
Okupace | Foto: Aksel Jermstad

Jen těžko si mohla Česká televize přát lepší načasování premiérového uvedení desetidílného norského seriálu Okupace. Vlády jedné země za druhou si začínají uvědomovat, že informační válka, kterou proti Západu spustila parta Vladimira Putina, je hodně účinná.

Budoucí prezident USA je dost možná vydíranou loutkou ruského prezidenta, a i kdyby nebyl, tak jeho výroky na adresu Krymu a Ukrajiny dávají tušit, že kdyby se za měsíc objevili v pobaltských zemích zelení mužíčci, tak by se do pomoci spojencům příliš nehrnul.

Je v kontextu současných událostí příběh vůbec nejdražšího norského televizního projektu příliš velkým sci-fi? Konkrétní zápletka asi ano. V námětu, který se vylíhl v hlavě miláčka českých čtenářů detektivek Jo Nesbøa, se ekologická vláda Jespera Berga (Henrik Mestad) rozhodne kvůli globálnímu oteplování přestat s těžbou ropy a přejít na čistý zdroj energie. Evropská Unie dovolí Rusku, aby zabralo norské ropné plošiny, a zajistilo, aby se tvorba černého zlata vrátila k normálu.

S touhle základní premisou a s některými dalšími dějovými linkami se to má tak, že je lepší se v nich raději z hlediska logiky nešťourat. Jeden by tak přišel o požitek, který mu seriál nabízí primárně. Autorům se totiž daří zachytit společenskou atmosféru v národě, který byl zanechán partnerskými státy svému osudu a byl podroben plíživé okupaci. Začíná to nepozvanými ropnými experty, posílenou přítomností agentů na ambasádě, pokračuje to vyfabrikovanými atentáty, infiltrací do místních úřadů, vraždami nepohodlných novinářů a končí to hrozbou přímé invaze.

Reakcí na ztrátu národní suverenity může být celá škála a tvůrci zalidnili vyprávění řadou hrdinů z nejrůznějších speciálních vrstev. Každá z přibližně desítky hlavních postav se k nastalé situaci vztahuje vlastním způsobem, ale ke cti autorů je nutno říci, že ani v jednom případě není ten postoj černobílý. U každého z hrdinů dokážeme pochopit, proč se chová, tak jak se chová: ať už inklinuje ke spolupráci s okupanty, a nebo se vydává na cestu odporu.

Skandinávci rádi zobrazují v seriálech svět nejvyšší politiky a postava premiéra Berga patří k psychologicky nejpropracovanějším a nejfascinujícím charakterům seriálu. Není to žádný hrdina, ale ani žádný machiavelistický prospěchář typu Franka Underwooda z Domku z karet.

Je to idealista, který se může jevit jako slaboch, ve skutečnosti ho ovšem tíží pouto odpovědnosti. Bergova postava prochází vývojem, ale ve tváři se mu nepřestávají zračit pochyby o krocích, které dělá. Od Henrika Mestada je to skvělá kreace a tak je dobře, že mu tvůrci vyhradili poslední záběr celé série. V posledních třech vteřinách desátého dílu se podívá na kameru a ten pohled shrnuje všechno, co se odehrálo v předchozích 450 minutách.

Okupace zkrátka stojí kromě výborné práce s napětím hlavně na skvělých hercích, jejichž výkon přenese diváka přes některá méně přesvědčivá místa v ději. Ingebora Dapkūnaitė exceluje coby ruská velvyslankyně Irina Sidorová – neproniknutelná chladná blondýna, která přesně reprezentuje ten typ chování, který známe z veřejných vystoupení ruských politiků.

Je v něm kombinace cynické arogance moci a zvláštní ublíženosti, který by v jednom skoro vzbudil výčitky svědomí, kdybyste si hned v následující chvíli neuvědomili, že ten hrozný chudák se vás snaží nekompromisně zničit.

Výborný je taky Vegar Hoel v roli investigativního novináře Thomase Eriksena, který připomíná norskou inkarnaci Hynka Čermáka, a v hlavě vám uvízne i Eldar Skar coby Hans Martin Djupvik, coby premiérův bodyguard, možná i proto, že nevěrohodný vývoj jeho postavy je asi nejslabším článkem celé série, na jehož právě připravovanou druhou řadu se dá docela upřímně už teď těšit. A přát si, aby nadále zůstala jen v rovině politické sci-fi.

Hodnocení: 80 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy