Londýn - V Holandsku bude v nové reality show smrtelně nemocná dárkyně hledat nejlepšího příjemce svých ledvin. Asi nejpopulárnější televizní formát současnosti má posouvání hranic přímo v erbu. Někde jsou to meze etiky a morálky, ale stejně tak často jen bizarnosti a to se pak tvůrci ani nesnaží argumentovat, že nejde o sledovanost, ale o upozorňování na důležité problémy.
Třeba v britské reality show Něco na té Miriam je. Šest mužů v ní bylo vysláno na námluvy za velmi atraktivní dívkou. Nadšeně se vrhli do flirtování a pak zjistili, že oběť jejich touhy je transexuál. Kamery stanice Sky One samozřejmě už před tímhle zjištěním zachytily řadu z nich s Miriam v intimních situacích.
"V tom pořadu jsem si udělala dobré přátele a doufám, a že se jednoho dne zase všichni šťastně shledáme," prohlásila Miriam a její/jeho nápadníci si z pořadu odnesli nespecifikovanou částku ještě předtím, než šel v roce 2004 do vysílání.
Do jiného pořadu byli pro změnu vysláni dva heterosexuální muži, kteří měli své přátele, příbuzné i veřejnost přesvědčit, že jsou vlastně gayové. Americká stanice Fox jim poskytla módní bydlení v prostorném loftu a plánovala jim najít i homosexuální spolubydlící, vysílat je do homosexuálních barů a organizovat jim schůzky naslepo s jinými muži.
Veřejnost měla následně rozhodnout, který z účastníků je přesvědčivější homosexuál a tomu vyplatit odměnu. Pořad byl ovšem zrušen ještě před vysíláním v roce 2004 po protestech Gay a lesbické aliance.
Dvacet tisíc zájemců se přihlásilo do soutěže, v níž mělo deset mužů bojovat s pokušením čtyřiceti striptýzových tanečnic - aniž se jich ovšem mohli dotknout. Až poté vyšlo najevo, že upoutávka na pořad i dotazník pro zájemce byly součástí mystifikace pro pořad The Pilot Show. Tento pořad vyvinul i další fiktivní reality show Spaceman, jejíž výherce se měl stát účastníkem letu na Měsíc.
O let do vesmíru usilovali i účastníci existující britské reality show Space Cadets. Byli vysláni do ruského výcvikového tábora, kde se připravili na falešnou cestu, která skončila v jednom skladišti v Suffolku. Po celou dobu pořadu nepojali žádné podezření až do okamžiku, kdy byli při vesmírné cestě vyzváni, aby poslali pozdrav ruskému psovi, panu Bimbymu.
Americká stanice NBC ale chtěla účastníka reality show Destination Mir opravdu vyslat do kosmu . Vývoj pořadu zbrzdilo rozhodnutí ruské vesmírné agentury stáhnout stanici po 15 letech provozu .
Stanici Fox zase přišlo jako dobrý nápad shromáždit ty, kteří byli adoptováni, postavit je před řadu lidí a přikázat jim, aby mezi nimi našli své skutečné rodiče. Jedna z žen se tak opravdu setkala se skutečnou matkou a odnesla si za to předloni odměnu v hodnotě 100 tisíc dolarů. Pořad ale skončil předčasně pro malý zájem diváků.
V britské reality show diváci sledovali porod dítěte na nottinghamské klinice; tím vyvrcholil pořad Birth Night Live, ve kterém televizní štáb několik dnů provázel ženy v pokročilém stadiu těhotenství.
Holandská televize Talpa šla o devět měsíc zpět - vysílala pořad, v němž jedna žena hledala vhodného dárce spermatu. I tento pořad byl ale předčasně zastaven poté, co se ozvalo prvních pár zájemců.