Konec jedné epochy. Telefonní budky nahradí wi-fi terminály

pej
20. 11. 2014 7:30
Wi-fi terminály nabídnou vysokorychlostní připojení, telefonní hovory zdarma i informace o dopravní situaci. V ulicích New Yorku se objeví do konce roku 2015.
Gigabit wi-fi
Gigabit wi-fi | Foto: LinkNYC

New YorkNewyorčané získají do konce roku 2015 neomezený přístup k vysokorychlostnímu internetu. Plán nazvaný LinkNYC nahradí stávající systém veřejných telefonních budek a nabídne obyvatelům americké metropole až gigabitové připojení.

Wi-fi terminály budou nainstalované ve všech pěti městských částech a nabídnou i bezplatné telefonní hovory v rámci státu New York, dobíjecí stanici pro mobilní telefony a informační servis o městských službách nebo dopravní situaci v metropoli.

Projekt nebude financován z peněz daňových poplatníků, ale z digitální reklamy, uvádějí autoři ambiciózního projektu. Předběžné odhady zisků pro prvních 12 let se pohybují kolem 500 milionů dolarů.

Superrychlý internet pro všechny

Lidé by zároveň měli mít ve volně dostupných wi-fi stanicích přístup k několikanásobně rychlejšímu připojení než doma. Nová technologie nabízí až 100krát rychlejší připojení, než je běžné ve veřejných sítích, a 20krát rychlejší než v průměrných newyorských domácnostech. Například stahování dvouhodinového filmu v HD kvalitě by tak mohlo trvat pouhých 30 sekund.

"Telekomunikační síť LinkNYC je první svého druhu. Měla by přinést nejrychlejší městské wi-fi připojení pro miliony obyvatel i návštěvníků New Yorku," stojí v tiskové zprávě.

Projekt vznikl díky spolupráci oddělení informačních technologií a telekomunikací newyorské radnice a společností CityBridge. Funkci technologického poradce zaštítí telekomunikační společnost Qualcomm.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy