Vědecká revoluce? Rakovinu v budoucnu odhalí foťák v mobilu

pej
2. 10. 2014 7:30
Australští vědci pracují na projektu, který by v budoucnu mohl diagnostikovat zákeřné rakovinné bujení pomocí mobilního telefonu.
Kreveta rodu mantis
Kreveta rodu mantis | Foto: Repro YouTube

Brisbane - Dokonale propracovaný vizuální systém krevet rodu mantis je schopen odhalit rakovinu. Mezinárodní tým výzkumníků přenesl vizuální schopnosti krevet do speciálního fotoaparátu, v budoucnosti by se takto upravená optická čočka mohla stát součástí mobilních telefonů.

Vědecké výzkumy odhalily, že tito korýši mají schopnost rozlišit polarizaci světla odrážející se z různých typů tkání, a odhalit tak, zda jde o zdravou či rakovinovým bujením postiženou tkáň. 

Dokument o životě Mantis krevet
Dokument o životě Mantis krevet | Video: YouTube

"Náš výzkum zjistil, že tito unikátní tvorové jsou schopni používat polarizaci světla k rozlišování určitých typů objektů. Tato dokonalá schopnost se pro nás stala inspirací pro vývoj speciální technologie," uvedl profesor z university v Queenslandu.

Diagnóza rakoviny díky mobilní aplikaci

Díky mezinárodní spolupráci, do níž se kromě vědců z australské univerzity zapojili i experti z USA a Velké Británie, byl vyvinut speciální fotoaparát. Ten dokáže zobrazit polarizaci světla i lidskému oku a odhalit rakovinu už v zárodku.

"Tento druh korýšů nám pomůže změnit způsob, jakým vidíme svět," dodal v rozhovoru pro The Sydney Morning Herald další člen mezinárodního vědeckého týmu.

Senzory byly již vyzkoušeny při experimentech prováděných na myších, kdy pomohly odhalit nervové aktivity v mozku a usnadnit diagnózu.

Dosud ve zdravotnictví využívané zobrazovací metody založené na polarizaci světla dokážou odhalit až větší nádory. Zároveň jsou tato zařízení objemná a velmi nákladná. Výzkum by měl tedy nejenom umožnit lidem odhalit nemoc z pohodlí domova, zároveň by mohl zachránit i tisíce lidských životů díky včasně stanovené diagnóze.

Mantis krevety mají nejsložitější oční systém, který kdy byl v živočišné říši odhalen. Rozlišují tucet základních barev, zatímco například člověk jich vidí čtyřikrát méně (modrou, zelenou a červenou).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy