Vědecká revoluce? Rakovinu v budoucnu odhalí foťák v mobilu

pej
2. 10. 2014 7:30
Australští vědci pracují na projektu, který by v budoucnu mohl diagnostikovat zákeřné rakovinné bujení pomocí mobilního telefonu.
Kreveta rodu mantis
Kreveta rodu mantis | Foto: Repro YouTube

Brisbane - Dokonale propracovaný vizuální systém krevet rodu mantis je schopen odhalit rakovinu. Mezinárodní tým výzkumníků přenesl vizuální schopnosti krevet do speciálního fotoaparátu, v budoucnosti by se takto upravená optická čočka mohla stát součástí mobilních telefonů.

Vědecké výzkumy odhalily, že tito korýši mají schopnost rozlišit polarizaci světla odrážející se z různých typů tkání, a odhalit tak, zda jde o zdravou či rakovinovým bujením postiženou tkáň. 

Dokument o životě Mantis krevet
Dokument o životě Mantis krevet | Video: YouTube

"Náš výzkum zjistil, že tito unikátní tvorové jsou schopni používat polarizaci světla k rozlišování určitých typů objektů. Tato dokonalá schopnost se pro nás stala inspirací pro vývoj speciální technologie," uvedl profesor z university v Queenslandu.

Diagnóza rakoviny díky mobilní aplikaci

Díky mezinárodní spolupráci, do níž se kromě vědců z australské univerzity zapojili i experti z USA a Velké Británie, byl vyvinut speciální fotoaparát. Ten dokáže zobrazit polarizaci světla i lidskému oku a odhalit rakovinu už v zárodku.

"Tento druh korýšů nám pomůže změnit způsob, jakým vidíme svět," dodal v rozhovoru pro The Sydney Morning Herald další člen mezinárodního vědeckého týmu.

Senzory byly již vyzkoušeny při experimentech prováděných na myších, kdy pomohly odhalit nervové aktivity v mozku a usnadnit diagnózu.

Dosud ve zdravotnictví využívané zobrazovací metody založené na polarizaci světla dokážou odhalit až větší nádory. Zároveň jsou tato zařízení objemná a velmi nákladná. Výzkum by měl tedy nejenom umožnit lidem odhalit nemoc z pohodlí domova, zároveň by mohl zachránit i tisíce lidských životů díky včasně stanovené diagnóze.

Mantis krevety mají nejsložitější oční systém, který kdy byl v živočišné říši odhalen. Rozlišují tucet základních barev, zatímco například člověk jich vidí čtyřikrát méně (modrou, zelenou a červenou).

 

Právě se děje

před 39 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy