Facebook chce spasit svět. Chystá internet pro chudé

jaz
1. 10. 2014 7:00
Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg pracuje na vývoji letounů, které mají pokrýt celou planetu Wi-Fi signálem. Chce tak vyřešit problémy v rozvojových zemích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Společnost Facebook představila na konferenci v New Yorku svůj nový projekt s názvem Connectivity Lab, v rámci kterého pracuje na vývoji nových letounů. Díky nim získají připojení k internetu zbylé dvě třetiny populace, které v současnosti nemají k webu přístup.

Inženýři a odborníci v komunikačních technologiích a letectví navrhli dron o velikosti Boeingu 747, ovšem o mnoho lehčí a tenčí. Bezpilotní letouny, kterým dělá konkurenci podobný projekt s horkovzdušnými balóny od Googlu, budou testované už příští rok na utajovaném místě v Americe.

Sen o ideálním světě Marka Zuckerberga
Sen o ideálním světě Marka Zuckerberga | Video: YouTube

Ve výšce 20 tisíc metrů se letadla vyhnou běžnému leteckému provozu a díky energii ze zabudovaných solárních panelů mohou létat bez přestávky i několik měsíců. Podle společnosti bude jeden dron poskytovat Wi-Fi připojení středně velkému městu.

Internet pro všechny už za čtyři roky

Mark Zuckerberg si se sdružením, do kterého se zapojili i světoví poskytovatelé komunikačních technologií jako Sony Ericsson, Nokia nebo Samsung, slibuje nejen přístup lidí na internet, ale i vyřešení problémů, jako jsou chudoba nebo nezaměstnanost.

Podle vedení společnosti by plošné připojení k internetu vedlo k zachránění až 160 milionů lidí z chudoby, mohlo by totiž nabídnout až 140 milionů nových pracovních míst. Kromě toho by i snížilo dětskou úmrtnost.

"Zpřístupnění internetu každému člověku na planetě je velkým a důležitým soustem, aby si s ním poradila jedna společnost, skupina nebo vláda. Partneři iniciativy Internet.org se spojili dohromady, aby se postavili této výzvě, protože věří v sílu propojeného světa," stojí na stránkách organizace, která ale veřejnosti neprozradila náklady spojené s vývojem nové technologie.

Bezpilotní letouny by podle plánu měly odstartovat a šířit Wi-Fi signál už v roce 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy