Facebook chce spasit svět. Chystá internet pro chudé

jaz
1. 10. 2014 7:00
Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg pracuje na vývoji letounů, které mají pokrýt celou planetu Wi-Fi signálem. Chce tak vyřešit problémy v rozvojových zemích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Společnost Facebook představila na konferenci v New Yorku svůj nový projekt s názvem Connectivity Lab, v rámci kterého pracuje na vývoji nových letounů. Díky nim získají připojení k internetu zbylé dvě třetiny populace, které v současnosti nemají k webu přístup.

Inženýři a odborníci v komunikačních technologiích a letectví navrhli dron o velikosti Boeingu 747, ovšem o mnoho lehčí a tenčí. Bezpilotní letouny, kterým dělá konkurenci podobný projekt s horkovzdušnými balóny od Googlu, budou testované už příští rok na utajovaném místě v Americe.

Sen o ideálním světě Marka Zuckerberga
Sen o ideálním světě Marka Zuckerberga | Video: YouTube

Ve výšce 20 tisíc metrů se letadla vyhnou běžnému leteckému provozu a díky energii ze zabudovaných solárních panelů mohou létat bez přestávky i několik měsíců. Podle společnosti bude jeden dron poskytovat Wi-Fi připojení středně velkému městu.

Internet pro všechny už za čtyři roky

Mark Zuckerberg si se sdružením, do kterého se zapojili i světoví poskytovatelé komunikačních technologií jako Sony Ericsson, Nokia nebo Samsung, slibuje nejen přístup lidí na internet, ale i vyřešení problémů, jako jsou chudoba nebo nezaměstnanost.

Podle vedení společnosti by plošné připojení k internetu vedlo k zachránění až 160 milionů lidí z chudoby, mohlo by totiž nabídnout až 140 milionů nových pracovních míst. Kromě toho by i snížilo dětskou úmrtnost.

"Zpřístupnění internetu každému člověku na planetě je velkým a důležitým soustem, aby si s ním poradila jedna společnost, skupina nebo vláda. Partneři iniciativy Internet.org se spojili dohromady, aby se postavili této výzvě, protože věří v sílu propojeného světa," stojí na stránkách organizace, která ale veřejnosti neprozradila náklady spojené s vývojem nové technologie.

Bezpilotní letouny by podle plánu měly odstartovat a šířit Wi-Fi signál už v roce 2018.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 37 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy