Slováci vyrobili létající auto. Chtějí změnit osobní dopravu

30. 10. 2014 11:54
Slovenští konstruktéři vytvořili prototyp plně funkčního automobilu, se kterým se dá i vzlétnout. Na revoluci v osobní dopravě ale dojde až za pár let.
Prototyp létajícího automobilu vyrobili na Slovensku | Video: YouTube

Vídeň – Štefan Klein a Juraj Vaculík představili na vídeňském technologickém festivalu Pioneers prototyp létajícího automobilu Aeromobil 3.0.

"Věříme, že osobní doprava se navždy změní. Je na čase ji udělat osobnější a emocionálnější," řekl podle serveru iHned.cz ve vídeňském paláci Hofburg majitel reklamní agentury Vaculík, který se před čtyřmi lety spojil s profesorem výtvarných umění na vysoké škole v Bratislavě Štefanem Klainem a společně začali pracovat na vývoji hybridního vozu.

Aeromobil nabízí dvoumístnou kabinu s koženým interiérem, GPS navigací, autopilotem, nouzovým padákovým systémem a samozřejmě volantem a řídící pákou v jednom.

Uletí vzdálenost až 700 km, k čemuž bude samozřejmě potřeba základní pilotní průkaz. Podle konstruktérů totiž bude Aeromobil na silnici naprosto obyčejným autem a ve vzduchu standardním letadlem.

Nejdřív legislativa, pak cena

Pohon létajícího auta bude běžný bezolovnatý benzin a autoři slibují nízké provozní náklady. Na silnici se spotřeba pohybuje kolem 7,5 litrů na 100 kilometrů, ve vzduchu pak dvojnásobně více (za hodinu letu). Díky výsuvným křídlům se Aeromobil dostane do výšky tří kilometrů a se svými 200 metry vzletové vzdálenosti a 50 metry na přistání není potřeba, aby majitel využíval letiště.

Foto: www.aeromobil.com

"Momentálně testujeme různé specifikace, maximální rychlost se tedy bude možná ještě měnit," řekl Juraj Vaculík na dotazy k rychlosti Aeromobilu, na který zatím tvůrci nepřijímají objednávky. Od slovenské vlády mají ve vývoji hybridního automobilu naprostou podporu, nejdříve hodlají vyřešit veškeré legislativní problémy spojené s provozem, než nastaví cenu a zaváží se k dodávkám.

O tom, že novinka skutečně funguje, ale není pochyb. Sám Štefan Klein Aeromobil otestoval na silnici i ve vzduchu, přesto si nechávají čas na vyladění určitých maličkostí. Podle odhadů nebude Aeromobil 3.0 nijak levnou záležitostí. Luxusní karoserie i nové technologie přijdou potencionální majitele na stovky tisíc dolarů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy