Slováci vyrobili létající auto. Chtějí změnit osobní dopravu

30. 10. 2014 11:54
Slovenští konstruktéři vytvořili prototyp plně funkčního automobilu, se kterým se dá i vzlétnout. Na revoluci v osobní dopravě ale dojde až za pár let.
Prototyp létajícího automobilu vyrobili na Slovensku | Video: YouTube

Vídeň – Štefan Klein a Juraj Vaculík představili na vídeňském technologickém festivalu Pioneers prototyp létajícího automobilu Aeromobil 3.0.

"Věříme, že osobní doprava se navždy změní. Je na čase ji udělat osobnější a emocionálnější," řekl podle serveru iHned.cz ve vídeňském paláci Hofburg majitel reklamní agentury Vaculík, který se před čtyřmi lety spojil s profesorem výtvarných umění na vysoké škole v Bratislavě Štefanem Klainem a společně začali pracovat na vývoji hybridního vozu.

Aeromobil nabízí dvoumístnou kabinu s koženým interiérem, GPS navigací, autopilotem, nouzovým padákovým systémem a samozřejmě volantem a řídící pákou v jednom.

Uletí vzdálenost až 700 km, k čemuž bude samozřejmě potřeba základní pilotní průkaz. Podle konstruktérů totiž bude Aeromobil na silnici naprosto obyčejným autem a ve vzduchu standardním letadlem.

Nejdřív legislativa, pak cena

Pohon létajícího auta bude běžný bezolovnatý benzin a autoři slibují nízké provozní náklady. Na silnici se spotřeba pohybuje kolem 7,5 litrů na 100 kilometrů, ve vzduchu pak dvojnásobně více (za hodinu letu). Díky výsuvným křídlům se Aeromobil dostane do výšky tří kilometrů a se svými 200 metry vzletové vzdálenosti a 50 metry na přistání není potřeba, aby majitel využíval letiště.

Foto: www.aeromobil.com

"Momentálně testujeme různé specifikace, maximální rychlost se tedy bude možná ještě měnit," řekl Juraj Vaculík na dotazy k rychlosti Aeromobilu, na který zatím tvůrci nepřijímají objednávky. Od slovenské vlády mají ve vývoji hybridního automobilu naprostou podporu, nejdříve hodlají vyřešit veškeré legislativní problémy spojené s provozem, než nastaví cenu a zaváží se k dodávkám.

O tom, že novinka skutečně funguje, ale není pochyb. Sám Štefan Klein Aeromobil otestoval na silnici i ve vzduchu, přesto si nechávají čas na vyladění určitých maličkostí. Podle odhadů nebude Aeromobil 3.0 nijak levnou záležitostí. Luxusní karoserie i nové technologie přijdou potencionální majitele na stovky tisíc dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy