Slováci vyrobili létající auto. Chtějí změnit osobní dopravu

Slovenští konstruktéři vytvořili prototyp plně funkčního automobilu, se kterým se dá i vzlétnout. Na revoluci v osobní dopravě ale dojde až za pár let.
Prototyp létajícího automobilu vyrobili na Slovensku | Video: YouTube

Vídeň – Štefan Klein a Juraj Vaculík představili na vídeňském technologickém festivalu Pioneers prototyp létajícího automobilu Aeromobil 3.0.

"Věříme, že osobní doprava se navždy změní. Je na čase ji udělat osobnější a emocionálnější," řekl podle serveru iHned.cz ve vídeňském paláci Hofburg majitel reklamní agentury Vaculík, který se před čtyřmi lety spojil s profesorem výtvarných umění na vysoké škole v Bratislavě Štefanem Klainem a společně začali pracovat na vývoji hybridního vozu.

Aeromobil nabízí dvoumístnou kabinu s koženým interiérem, GPS navigací, autopilotem, nouzovým padákovým systémem a samozřejmě volantem a řídící pákou v jednom.

Uletí vzdálenost až 700 km, k čemuž bude samozřejmě potřeba základní pilotní průkaz. Podle konstruktérů totiž bude Aeromobil na silnici naprosto obyčejným autem a ve vzduchu standardním letadlem.

Nejdřív legislativa, pak cena

Pohon létajícího auta bude běžný bezolovnatý benzin a autoři slibují nízké provozní náklady. Na silnici se spotřeba pohybuje kolem 7,5 litrů na 100 kilometrů, ve vzduchu pak dvojnásobně více (za hodinu letu). Díky výsuvným křídlům se Aeromobil dostane do výšky tří kilometrů a se svými 200 metry vzletové vzdálenosti a 50 metry na přistání není potřeba, aby majitel využíval letiště.

Foto: www.aeromobil.com

"Momentálně testujeme různé specifikace, maximální rychlost se tedy bude možná ještě měnit," řekl Juraj Vaculík na dotazy k rychlosti Aeromobilu, na který zatím tvůrci nepřijímají objednávky. Od slovenské vlády mají ve vývoji hybridního automobilu naprostou podporu, nejdříve hodlají vyřešit veškeré legislativní problémy spojené s provozem, než nastaví cenu a zaváží se k dodávkám.

O tom, že novinka skutečně funguje, ale není pochyb. Sám Štefan Klein Aeromobil otestoval na silnici i ve vzduchu, přesto si nechávají čas na vyladění určitých maličkostí. Podle odhadů nebude Aeromobil 3.0 nijak levnou záležitostí. Luxusní karoserie i nové technologie přijdou potencionální majitele na stovky tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy