Slováci vyrobili létající auto. Chtějí změnit osobní dopravu

30. 10. 2014 11:54
Slovenští konstruktéři vytvořili prototyp plně funkčního automobilu, se kterým se dá i vzlétnout. Na revoluci v osobní dopravě ale dojde až za pár let.
Prototyp létajícího automobilu vyrobili na Slovensku | Video: YouTube

Vídeň – Štefan Klein a Juraj Vaculík představili na vídeňském technologickém festivalu Pioneers prototyp létajícího automobilu Aeromobil 3.0.

"Věříme, že osobní doprava se navždy změní. Je na čase ji udělat osobnější a emocionálnější," řekl podle serveru iHned.cz ve vídeňském paláci Hofburg majitel reklamní agentury Vaculík, který se před čtyřmi lety spojil s profesorem výtvarných umění na vysoké škole v Bratislavě Štefanem Klainem a společně začali pracovat na vývoji hybridního vozu.

Aeromobil nabízí dvoumístnou kabinu s koženým interiérem, GPS navigací, autopilotem, nouzovým padákovým systémem a samozřejmě volantem a řídící pákou v jednom.

Uletí vzdálenost až 700 km, k čemuž bude samozřejmě potřeba základní pilotní průkaz. Podle konstruktérů totiž bude Aeromobil na silnici naprosto obyčejným autem a ve vzduchu standardním letadlem.

Nejdřív legislativa, pak cena

Pohon létajícího auta bude běžný bezolovnatý benzin a autoři slibují nízké provozní náklady. Na silnici se spotřeba pohybuje kolem 7,5 litrů na 100 kilometrů, ve vzduchu pak dvojnásobně více (za hodinu letu). Díky výsuvným křídlům se Aeromobil dostane do výšky tří kilometrů a se svými 200 metry vzletové vzdálenosti a 50 metry na přistání není potřeba, aby majitel využíval letiště.

Foto: www.aeromobil.com

"Momentálně testujeme různé specifikace, maximální rychlost se tedy bude možná ještě měnit," řekl Juraj Vaculík na dotazy k rychlosti Aeromobilu, na který zatím tvůrci nepřijímají objednávky. Od slovenské vlády mají ve vývoji hybridního automobilu naprostou podporu, nejdříve hodlají vyřešit veškeré legislativní problémy spojené s provozem, než nastaví cenu a zaváží se k dodávkám.

O tom, že novinka skutečně funguje, ale není pochyb. Sám Štefan Klein Aeromobil otestoval na silnici i ve vzduchu, přesto si nechávají čas na vyladění určitých maličkostí. Podle odhadů nebude Aeromobil 3.0 nijak levnou záležitostí. Luxusní karoserie i nové technologie přijdou potencionální majitele na stovky tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy