Těhotná muslimka rapuje o hidžábu. Chci mírumilovnější svět, tvrdí a kritiku neřeší

Magazín Magazín
4. 4. 2017 10:03
"... i když to budete nenávidět, budu si motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb...," zní mimo jiné slova písně Hijabi. Autorkou je aktivistka Mona Haydarová, která se v klipu k písni objevuje v osmém měsíci těhotenství. Pro některé ženy znamená video povzbuzení, konzervativněji smýšlející jej však odsuzují.
Mona Haydarová | Video: YouTube

Že hidžáb a rap nejdou dohromady? Aktivistka se syrsko-americkými kořeny Mona Haydarová si to nemyslí.

V osmém měsíci těhotenství natočila video, na kterém rapuje o své tradiční pokrývce hlavy a nejčastějších otázkách okolí. "Zajímá mě jen, jak udělat svět laskavější a mírumilovnější, to je můj cíl a můj jediný záměr, proč všechno dělám," řekla Haydarová britskému BBC.

Písnička Hidžabi byla představena v rámci Dne muslimských žen, který připadal na 27. března.

Budu si motat svůj hidžáb…

"Jak ty vlasy vypadají? Vsadím se, že hezky. Nepotíš se v tom? Není to příliš těsné?" zní slova písně. "Takže i když to budete nenávidět, budu si motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb…," pokračuje Haydarová.

Video osmadvacetileté aktivistky se shledalo na internetu s pozitivními reakcemi, nicméně někteří konzervativně smýšlející prohlásili, že rap odporuje islámským hodnotám.

Jedna žena v reakci na video napsala, že se díky němu cítila silnější a milována. Někteří však klip rapující ženy označili za "velmi znepokojující a špatný v každém ohledu… hidžáb není jen kousek oděvu na hlavě. Každý krok, který podstupujeme v hidžábu, by měl ztělesňovat zbožnost".

BBC napsala, že některé reakce zdůrazňovaly, že video představuje "pravý opak pokory a skromnosti hidžábu".

Dělá mi radost bourat společenské struktury

Mnoho lidí také zaskočilo, že aktivistka vystupuje na videu těhotná. "Proč je to tak šokující, že těhotná žena chce žít dál svůj život, zatímco se v ní vyvíjí nový život? Věřím tomu, že všechna těla jsou krásná, a mně přináší radost bourat společenské struktury, které se ženám snaží diktovat, jak by jejich těla měla vypadat," komentovala Haydarová.

Kolem rapující aktivistky se objevuje různorodá skupina zahalených žen, které společně tančí a zpívají. Video vzniklo během jediného dne.

Haydarová, jež pochází z Michiganu a momentálně žije v New Yorku, není médiím neznámá. Spolu se svým manželem Sebastianem Robinsem, jenž konvertoval k islámu, dříve přednášeli na Cambridge nebo o islamofobii v Massachusetts.

Aktivistka však není jedinou rapující či zpívající muslimkou. Známé je například duo Deen Squad, v jejichž posledním hitu Cover girl (Rockin' That Hijab) figuruje 52 světových osobností s hidžábem na hlavě.

Známá je také první malajsijská zpěvačka a autorka písní Yuna. Proslavila se písní Strawberry Letter 23, jejíž část byla použita také v reklamní spotu na jarní kolekci švédské oděvní značky H&M v roce 2015. Zazpívala si také duet se zpěvákem Usherem.

"V době, kdy jsem se dostala k muzice, jsem nosila na hlavě šátek pořád. Je to má osobní věc související s mou vírou, takže jsem se rozhodla si jej ponechat a najít cestu, jak to udělat. Nevnímám to jako omezení - pořád to můžu být já, dělat muziku a být zábavná," sdělila zpěvačka BBC.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy