Těhotná muslimka rapuje o hidžábu. Chci mírumilovnější svět, tvrdí a kritiku neřeší

Magazín Magazín
4. 4. 2017 10:03
"... i když to budete nenávidět, budu si motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb...," zní mimo jiné slova písně Hijabi. Autorkou je aktivistka Mona Haydarová, která se v klipu k písni objevuje v osmém měsíci těhotenství. Pro některé ženy znamená video povzbuzení, konzervativněji smýšlející jej však odsuzují.
Mona Haydarová | Video: YouTube

Že hidžáb a rap nejdou dohromady? Aktivistka se syrsko-americkými kořeny Mona Haydarová si to nemyslí.

V osmém měsíci těhotenství natočila video, na kterém rapuje o své tradiční pokrývce hlavy a nejčastějších otázkách okolí. "Zajímá mě jen, jak udělat svět laskavější a mírumilovnější, to je můj cíl a můj jediný záměr, proč všechno dělám," řekla Haydarová britskému BBC.

Písnička Hidžabi byla představena v rámci Dne muslimských žen, který připadal na 27. března.

Budu si motat svůj hidžáb…

"Jak ty vlasy vypadají? Vsadím se, že hezky. Nepotíš se v tom? Není to příliš těsné?" zní slova písně. "Takže i když to budete nenávidět, budu si motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb, motat svůj hidžáb…," pokračuje Haydarová.

Video osmadvacetileté aktivistky se shledalo na internetu s pozitivními reakcemi, nicméně někteří konzervativně smýšlející prohlásili, že rap odporuje islámským hodnotám.

Jedna žena v reakci na video napsala, že se díky němu cítila silnější a milována. Někteří však klip rapující ženy označili za "velmi znepokojující a špatný v každém ohledu… hidžáb není jen kousek oděvu na hlavě. Každý krok, který podstupujeme v hidžábu, by měl ztělesňovat zbožnost".

BBC napsala, že některé reakce zdůrazňovaly, že video představuje "pravý opak pokory a skromnosti hidžábu".

Dělá mi radost bourat společenské struktury

Mnoho lidí také zaskočilo, že aktivistka vystupuje na videu těhotná. "Proč je to tak šokující, že těhotná žena chce žít dál svůj život, zatímco se v ní vyvíjí nový život? Věřím tomu, že všechna těla jsou krásná, a mně přináší radost bourat společenské struktury, které se ženám snaží diktovat, jak by jejich těla měla vypadat," komentovala Haydarová.

Kolem rapující aktivistky se objevuje různorodá skupina zahalených žen, které společně tančí a zpívají. Video vzniklo během jediného dne.

Haydarová, jež pochází z Michiganu a momentálně žije v New Yorku, není médiím neznámá. Spolu se svým manželem Sebastianem Robinsem, jenž konvertoval k islámu, dříve přednášeli na Cambridge nebo o islamofobii v Massachusetts.

Aktivistka však není jedinou rapující či zpívající muslimkou. Známé je například duo Deen Squad, v jejichž posledním hitu Cover girl (Rockin' That Hijab) figuruje 52 světových osobností s hidžábem na hlavě.

Známá je také první malajsijská zpěvačka a autorka písní Yuna. Proslavila se písní Strawberry Letter 23, jejíž část byla použita také v reklamní spotu na jarní kolekci švédské oděvní značky H&M v roce 2015. Zazpívala si také duet se zpěvákem Usherem.

"V době, kdy jsem se dostala k muzice, jsem nosila na hlavě šátek pořád. Je to má osobní věc související s mou vírou, takže jsem se rozhodla si jej ponechat a najít cestu, jak to udělat. Nevnímám to jako omezení - pořád to můžu být já, dělat muziku a být zábavná," sdělila zpěvačka BBC.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy