Íránskou mistryni v šachu vyhodili z národního týmu. Nevzala si na turnaj hidžáb

Magazín Magazín
23. 2. 2017 10:05
Osmnáctiletá íránská velmistryně v šachu Dorsa Derakhshaniová byla vyhozena z národního týmu, protože se na turnaji ve španělském Gibraltaru ukázala bez hidžábu.
Dorsa Derakhshaniová na turnaji ve španělském Gibraltaru.
Dorsa Derakhshaniová na turnaji ve španělském Gibraltaru. | Foto: Youtube PowerPlayChess repro

Dorsa Derakhshaniová, která v současné době studuje ve Španělsku, si při šachovém utkání nezakryla hlavu hidžábem ani tradičním šátkem na hlavu, což bylo záminkou pro její vyhazov z národního týmu. Íránské ženy jsou povinny mít na veřejnosti zahalenou hlavu, upozorňuje deník The Washington Post. 

Dorsa Derakhshaniová na turnaji bez hidžábu.
Dorsa Derakhshaniová na turnaji bez hidžábu. | Foto: Youtube Tradewise Gibraltar Chess Festival repro

Kromě zákazu reprezentace má velmistryně trvalý zákaz hrát v Íránu jakýkoliv šachový turnaj.

Její mladší bratr, Borna, se na šachovém festivalu Tradewise Gibraltar Chess objevil také a stejně jako jeho sestra si vysloužil vyhazov z týmu. Trest obdržel 15letý Borna proto, že na turnaji hrál proti Alexandrovi Huzmanovi z Izraele.

Írán totiž stát Izrael nikdy oficiálně neuznal.

"Zaprvé, oba sourozenci budou předem vyloučeni ze všech turnajů v Íránu," uvedla pro Washington Post Mehrdad Pahlevanzadehová, vedoucí íránské šachové federace. "A z rozhodnutí Íránu již nikdy nebudou moci reprezentovat národní tým," dodala.

K zákazu pro Derakhshaniovou se na Twitteru vyjádřila řada Íránců. Sami sourozenci svůj komentář zatím nesdělili.

V íránském hlavním městě Teheránu současně probíhá světový šachový šampionát žen. Na protest proti nařízenému nošení hidžábu se jej odmítly zúčastnit dvě závodnice - Američanka Nazi Paikidze a Ukrajinka Maria Muzychuk. 

Dorsa Derakhshani po výhře na turnaji v Gibraltaru | Video: Tradewise Gibraltar Chess Festival
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy