Sudety ožívají v aplikaci. Ukáže překrásný park jako v Lednici i osudy v pohraničí

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 18:53
Po sedmi letech je hotová aplikace Živé hory, která mapuje zaniklá místa a historii několika obcí i architektonických památek bývalých Sudet. Nabízí několik tras pro rodiny s dětmi i náročnější moderní poutníky, využívá chytré mobily i tablety, a tak člověk jen přes čočku telefonu pomyslně cestuje časem do doby, kdy Krušnohoří patřilo mezi nejosídlenější hory v Evropě.

V Krušnohoří, asi tři kilometry od obce Háje, se nachází osada Králův mlýn. Do údolí vede pěší cesta, z které jsou úchvatné výhledy na kopcovitý terén, louky, hluboké lesy a pohoří sousedního Německa. Právě tady kdysi stávalo sedm domů, v kterých před odsunem žilo několik rodin českých Němců.

Po roce 1945 domy pohltila příroda, zbyly po nich jen části zdí. Jeden z nich patřil prarodičům paní Rosemarie Ernstové, které v době odsunu byly asi dva roky. Téměř osmdesátiletá pamětnice dnes vypráví svůj příběh v nové aplikaci Živé hory, která moderním poutníkům umožňuje při pěší turistice cestovat v čase prostřednictvím tabletu nebo smartphonu a rozšířené reality.

Oživení zapomenutých míst

Za aplikací stojí nezisková organizace Antikomplex v čele s kulturním vědcem Petrem Mikšíčkem. Na vývoj programu použili filmaři a grafici nejnovější technologie, nic obdobného v Česku není. Poutníci mají na výběr z celkem sedmi tras, na kterých se pomyslně vrátí i o několik set let zpátky v čase v oblasti bývalých Sudet. 

"Člověk může v reálném světě spatřit už neexistující historické budovy i celé areály nebo se stát svědkem rozhovoru z minulých století. Rozšířenou realitou se jde procházet, rozhlížet se v ní nebo se s vytvořenými postavami a bývalými monumenty vyfotit," vysvětluje Petr Mikšíček, který před 21 lety ušel trasu dlouhou přes tisíc kilometrů vedoucí skrz oblasti bývalých Sudet. 

Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin.
Přes displej telefonu nebo tabletu je vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. | Foto: Živé hory

Zmapovaných je zatím celkem 40 míst, které označuje informační tabule s QR kódem. Program umožňuje vidět místo v 360stupňové videosféře nebo v podání rozšířené reality, kdy lze přes displej telefonu nebo tabletu vidět skutečné prostředí s věrohodnými 3D modely, pamětníky nebo hranými osobnostmi českých dějin. Na programu spolupracovalo 120 českých herců i komparsistů a 20 německých protagonistů a dabérů.

Česko-německý projekt z velké části financovala Evropská unie, přispěl stát a všechny zapojené obce. Náklady se vyšplhaly na 11 milionů korun, pro veřejnost je ale dvojjazyčná aplikace zdarma. Do budoucna by autoři chtěli virtuální mapu rozšířit a nabídnout poutníkům více míst i ve zbytku republiky. O aplikaci projevila zájem i státní příspěvková organizace Czech Tourism.

Jak to funguje?

Na začátku je mapa, ve které si člověk vybere místo, kde se právě nachází, anebo si vyfotí jeden z QR kódů na informační tabuli. V telefonu nebo tabletu se mu po naskenování prostředí následně spustí vizualizace, ve které se lze buď pohybovat, nebo si například poslechnout příběhy pamětníků, či sledovat situace a život původních obyvatel.

Lokality, technologie a typy vizualizací souhrnně představuje video, které je inspirované populárním Apple Keynotes. 

Video: Živé hory

Například v Loučné pod Klínovcem se člověku zjeví malíř a ilustrátor Gustav Zindel, který lidem vypráví svůj životní příběh s pohnutým osudem, zatímco na plátno maluje jeden ze svých obrazů lidového života Krušnohorska. Člověk ho může obejít, vyfotit se s ním nebo se podívat, jak se postupně prázdné plátno mění v olejomalbu.

V Jáchymově, který byl centrem těžby uranové rudy, je kompletně zmapovaný jeden z uzavřených dolů. Člověk se skrz displej pomyslně přemístí do podzemí, kde se podobně jako v počítačové hře může projít spletitými chodbami. Město Ostrov zase láká na překrásnou zahradu zámku, která dnes už neexistuje, ve své době se ale vyrovnala zámeckému areálu v Lednici.

Nejdelší okruh má v celé délce 40 kilometrů

Celkem je v nabídce sedm tras, ale lze dojet jen do jednoho města a tam se v klidu projít s rodinou po stopách jeho historie. Nejkratší trasy mají pár kilometrů, ty delší mohou mít až 20 a pro moderní poutníky je v aplikaci dokonce i 40kilometrový okruh. 

Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru.
Takhle vypadá dvoudenní okruh, který vede z Božího daru. | Foto: Petr Mikšíček

Nejdelší trasa začíná v Božím Daru a vede až k hraničnímu pásmu Milov a zpátky se zacházkou přes Klínovec. Zabere asi dva dny. Oblast mapuje hlavně dějiny 20. století před a po odsunu původních obyvatel, českých Němců.

Ostatní výletní okruhy vedou na území Ostrova, Jáchymova, Abertam, Loučné pod Klínovcem, Annaberg-Bucholzu a Breitenbrunnu. 

Video: Nemáme dvě Česka, dělení na lidi z vesnic a pražskou kavárnu je klišé, tvrdí Lindner

Stavění otevřené Prahy, která volí osvíceně, proti Sudetům, které volí jen populisty, nemám rád, říká redaktor Respektu a rodák z Krušných hor. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy